xibo - en to fr translation catalogue (1574 entries)

en:  and is recommended.
fr:  Cette fonctionnalité est recommandée.

en:  and is required.
fr:  Cette fonctionnalité est requise

en: # Layouts
fr: # Mises en page

en: %d of %d player actions failed
fr: %d sur %d actions ont échoué

en: %name% (%duration% seconds)
fr: %name% (%duration% secondes)

en: %s assigned to Display Groups
fr: %s attribué au Groupe d'afficheurs

en: %s assigned to User Groups
fr: %s ajouté au Groupes Utilisateurs

en: %s scheduled on %s
fr: %s planifié sur %s

en: %themeName% Installation
fr: Installation de %themeName%

en: %themeName% needs an administrator user account to be the first user account that has access to the CMS. Please enter your chosen details below.
fr: %themeName% à besoin d'un compte d'administrateur qui sera également le premier utilisateur à avoir accès au CMS. Entrez vos informations ci-dessous.

en: %themeName% needs somewhere to store the things you upload to be shown. Ideally, this should be somewhere outside the root of your web server - that is such that is not accessible by a web browser. Please input the full path to this folder. If the folder does not already exist, we will attempt to create it for you.
fr: %themeName% à besoin d'un endroit où stocker vos éléments devant être affiché. Idéalement, ce dossier devrait être hors de la racine de votre serveur web dans un endroit inaccessible par un navigateur. Veuillez indiquer le chemin complet vers ce dossier. Si le dossier n'existe pas, nous essaierons de le créer pour vous.

en: %themeName% needs to set-up a connection to your MySQL database.
fr: %themeName% à besoin de configurer une connexion à votre base de données MySQL.

en: %themeName% needs you to choose a "key". This will be required each time you set-up a new client. It should be complicated, and hard to remember. It is visible in the CMS interface, so it need not be written down separately.
fr: %themeName% a besoin de vous choisissiez une "clé". Cette clé sera requise lors de l'ajout d'un nouvel afficheur. Parce que cela peut être compliqué à retenir, cette clé sera visible dans l'interface du CMS. Ainsi, pas besoin de l'écrire ailleurs.

en: (filtered from _MAX_ total entries)
fr: (Filtré depuis _MAX_ entrées total)

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: 12h Clock
fr: Horloge de 12 heures

en: 24 hours
fr: 24 heures

en: 24h Clock
fr: Horloge de 24 heures

en: 4 hours
fr: 4 heures

en: : activate to sort column ascending
fr: :Activez pour trier de façon ascendante

en: : activate to sort column descending
fr: :Activez pour trier de façon descendante

en: A comma separated list of items to present in a combo box
fr: Une liste d'éléments séparés par des virgules à afficher dans une boite combinée

en: A description - (1 - 254 characters).
fr: La description doit être comprise entre 1 et 254 caractères.

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
fr: Un fichier possédant le même nom existe déjà.  Veuillez choisir un autre emplacement.

en: A message to display when there are no records returned by the search query
fr: Message à afficher quand aucun enregistrement n'est retourné par la requête de recherche

en: A message to display when there are no tweets returned by the search query
fr: Message à afficher quand il n'y a pas de Tweets retournés par la requête de recherche

en: A name for this DataSet
fr: Un nom pour ce DataSet

en: A name for this Resolution
fr: Nom pour cette résolution

en: A reference field for custom user data
fr: Champs permettant d'ajouter des informations concernant l'utilisateur

en: A short description of this Display Group
fr: Description rapide de Groupe d'afficheurs

en: A unique identifier for this display.
fr: Identifiant unique pour cet afficheur.

en: ACL for %s
fr: ACL pour %s

en: ACL set for %s
fr: ACL définie pour %s

en: API Key
fr: Clé API

en: API Secret
fr: API secret

en: About
fr: À propos

en: About the CMS
fr: A propos du CMS

en: Access Denied to Display
fr: Accès refusé à l'afficheur

en: Access Denied to DisplayGroup
fr: Accès refusé au Groupe d'afficheurs

en: Access Denied to User
fr: Accès refusé pour l'utilisateur

en: Access Denied to UserGroup
fr: Accès refusé à GroupeUtilisateur

en: Access denied replacing old media
fr: Remplacement des anciens média, accès refusé

en: Action Bar Display Duration
fr: Durée d'affichage de la barre d'action

en: Action Bar Mode
fr: Mode barre d'action

en: Action for Screen Shot Intent
fr: Actions pour le programme d'impression d'écran

en: Active
fr: Actif

en: Add Application
fr: Ajouter une application

en: Add Background
fr: Ajouter une image de fond

en: Add Backup File
fr: Ajouter fichier de sauvegarde

en: Add CSV Files
fr: Ajouter fichier CSV

en: Add Campaign
fr: Ajouter une Campagne

en: Add Clock
fr: Ajouter l'horloge

en: Add Column
fr: Ajouter une colonne

en: Add Command
fr: Ajouter une commande

en: Add Data
fr: Ajouter les données

en: Add DataSet
fr: Ajouter groupe de données

en: Add DataSet View
fr: Ajouter une vue d'un DataSet

en: Add Display Group
fr: Ajouter un Groupe d'afficheurs

en: Add Event
fr: Ajouter

en: Add Finance
fr: Ajouter Finance

en: Add Help Link
fr: Ajouter un lien d'assistance

en: Add Layout
fr: Ajouter une Mise en page

en: Add Local Video
fr: Ajouter une vidéo locale

en: Add Media
fr: Ajouter un Média

en: Add Profile
fr: Ajouter un profil

en: Add Resolution
fr: Ajouter résolution

en: Add Row
fr: Ajouter une ligne

en: Add Shell Command
fr: Ajouter un interpréteur de commandes

en: Add Text
fr: Ajouter du texte

en: Add Twitter
fr: Ajouter Twitter

en: Add User
fr: Ajouter un utilisateur

en: Add User Group
fr: Ajouter un Groupe d'Utilisateurs

en: Add Webpage
fr: Ajouter une page web

en: Add ZIP Files
fr: Ajouter fichiers ZIP

en: Add a new Campaign
fr: Ajouter une nouvelle campagne

en: Add a new DataSet
fr: Ajouter un nouveau DataSet

en: Add a new Display Group
fr: Ajouter un nouveau groupe d'affichage

en: Add a new Display Settings Profile
fr: Ajouter une nouveau profil de réglages d'afficheur

en: Add a new Help page
fr: Ajouter une nouvelle page d'aide

en: Add a new Layout and jump to the layout designer.
fr: Ajouter une nouvelle mise en page et de passer à la maquette.

en: Add a new User
fr: Ajouter un nouvel utilisateur

en: Add a new User Group
fr: Ajouter un nouveau groupe d'utilisateur

en: Add a new background image?
fr: Ajouter une nouvelle image de fond ?

en: Add a new media item to the library
fr: Ajouter un nouveau média à la librairie

en: Add a new resolution for use on layouts
fr: Ajouter une nouvelle résolution pour une utilisation sur les modèles

en: Add a row to the end of this DataSet
fr: Ajouter une ligne à la fin de cette ensemble de données

en: Add all the widgets to the template?
fr: Ajouter tous les widgets (plugins) au modèle (template) ?

en: Add an Application
fr: Ajouter une application

en: Add files
fr: Ajouter des fichiers

en: Added %s
fr: %s ajouté

en: Added Event
fr: Événement ajouté

en: Added Row
fr: Ligne ajoutée

en: Admin Password
fr: Mot de passe de l'administrateur

en: Admin Username
fr: Nom d'utilisateur de l'administrateur

en: Admin email address
fr: Adresse mail de l'administrateur

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advice
fr: Conseil

en: All
fr: Tout(e)

en: All Layouts and Media
fr: Toutes les Mise en page et les médias

en: All media will be unassigned and any layout specific media such as text/rss will be lost. The layout will be removed from all Schedules.
fr: Tous les médias non attribués à une Mise en page comme les textes et les flux RSS seront perdus. La Mise en page sera également supprimé de toutes les planifications.

en: Allow Import?
fr: Autoriser l'import ?

en: Allow PHP to open external URLs
fr: Autoriser PHP à ouvrir des URLs externes

en: Allow modifications to the transition configuration?
fr: Autorisé les modifications dans la configuration des transitions ?

en: Allow the maintenance script to run if it is called?
fr: Activer/désactiver la maintenance

en: Allow usage tracking?
fr: Autoriser le tracking ?

en: Also delete from the Library?
fr: Supprimer également la Médiathèque ?

en: Alter Template
fr: Modifier le gabarit

en: Always
fr: Toujours

en: Always showing
fr: Toujours afficher

en: An error occurred populating the database. Statement number: %d. Error Message = [%s]. File = [%s]. SQL = [%s].
fr: Une erreur concernant la base de donnée est apparue. Instruction numéro: %d. Message d'erreur = [%s]. Fichier = [%s]. SQL  = [%s].

en: An error occurred updating these settings. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
fr: Une erreur est apparue lors de la mise à jour de ces paramètres. Cette erreur est inattendue, veuillez contacter le support technique. Code de l'erreur = [%s]

en: An optional description
fr: Description supplémentaire

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
fr: Une description optionnelle pour la Mise en page comprise entre 1 et 250 caractères

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
fr: Une description facultative du modèle. (1 - 250 caractères)

en: An optional name for this widget
fr: Un nom optionnel pour ce Widget

en: Analog
fr: Analogique

en: And
fr: Et

en: Android / Linux Command
fr: Commande Android / Linux

en: Appearance
fr: Apparence

en: Apperance
fr: Apparence

en: Application Name
fr: Nom de l’application

en: Apply
fr: Appliquer

en: April
fr: Avril

en: Arabic
fr: Arabe

en: Are you sure you want to delete %groupName%?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %groupName%?

en: Are you sure you want to delete this Help page? This cannot be undone
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cet page d'aide ? Cette action est irrémédiable

en: Are you sure you want to delete this Resolution? This cannot be undone
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette résolution ? Cette action est irrémédiable

en: Are you sure you want to delete this command? This cannot be undone
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette commande ? Cette action est irrémédiable

en: Are you sure you want to delete this display group? This cannot be undone
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce groupe d'afficheur ? Cette action est irréversible.

en: Are you sure you want to delete this display profile?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce profil d'afficheur ?

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette afficheur ? Cette action est irrémédiable

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette événement de <b>TOUS</b> les afficheurs ? Si vous souhaitez uniquement supprimer cet élément pour certains afficheurs, veuillez désélectionner les afficheurs et cliquer sur Sauvegarder

en: Are you sure you want to delete this file?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce fichier ?

en: Are you sure you want to delete this layout?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette mise en page ?

en: Are you sure you want to delete this row?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cette ligne ?

en: Are you sure you want to delete?
fr: Êtes-vous certain de vouloir le supprimer ?

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer? Vous ne pouvez pas être en mesure de supprimer cet utilisateur si elles ont associé contenu. Vous pouvez retirer les utilisateurs en utilisant le bouton Editer.

en: Are you sure you want to install this module?
fr: Êtes-vous certain de vouloir installer ce module ?

en: Are you sure you want to logout this user?
fr: Etes-vous sûr de vouloir déconnecter cet utilisateur ?

en: Are you sure you want to remove this region? All media files will be unassigned and any context saved to the region itself (such as Text, Tickers) will be lost permanently.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette région ? Tous les fichiers multimédia seront non affecté et tout contexte enregistré à la région elle-même (comme texte, tickers) seront définitivement perdus.

en: Are you sure you want to remove this widget?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer ce widget ?

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
fr: Envoyer le message de réveil par le réseau à l'afficheur?

en: Are you sure you want to truncate?
fr: Êtes-vous certain de vouloir purger ?

en: Are you sure you want to upgrade this layout?
fr: Etes-vous sur de vouloir mettre à jour cette mise en page ?

en: Ascending
fr: Croissant

en: Ask a question
fr: Demander de l'aide

en: Assign Files
fr: Attribuer les fichiers

en: Assign Layouts
fr: Attribuer la Mise en page

en: Assign a Layout
fr: Assigner une Mise en page

en: Assign an item from the Library
fr: Assigner un item de la Bibliothèque

en: Assign the members to the new group
fr: Assigner les membres au nouveau groupe

en: Assignable variable must be a number
fr: La variable assigné doit être un nombre

en: Assigned Layouts to %s
fr: Mises en page attribuées à %s

en: Assignments
fr: Affectations

en: Associate an item from the Library
fr: Associer un objet de la bibliothèque

en: Audit Trail
fr: Trace d'audit (BDD)

en: August
fr: Août

en: Authorisation Parameters missing from session.
fr: Paramètres d'autorisation manquants à la session.

en: Authorization Code?
fr: Code d'autorisation ?

en: Authorized applications for user
fr: Applications autorisée pour l'utilisateur

en: Automatic Restart
fr: Redémarrage automatique

en: Automatically Restart the application if we detect it is not visible.
fr: Redémarrer automatiquement l'application si elle n'est pas visible.

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
fr: Récupérer et exporter automatiquement les informations pertinentes dans un fichier CSV.

en: Automatically upscale all media content on this Layout to fit with the new resolution selected. Manual adjustment may still be required.
fr: Agrandissement automatique des médias de cette Mise en page pour correspondre à la nouvelle résolution choisie. Des ajustements manuels peuvent être nécessaires.

en: Available Substitutions
fr: Substitutions disponibles

en: Available for In Transitions?
fr: Disponible pour des transition d'arrivées ?

en: Available for Out Transitions?
fr: Disponible pour les transitions de sorties ?

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjan

en: Background Colour
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background Image
fr: Image de fond

en: Background thumbnail
fr: Vignette de l'arrière-plan

en: Background transparent?
fr: Fond transparent ?

en: Bandwidth
fr: Bande passante

en: Bandwidth Usage (%bandwidthSuffix%)
fr: Utilisation de la bande passante (%bandwidthSuffix%)

en: Bandwidth Usage. Limit %xmdsLimit%
fr: Limite d'utilisation de la bande passante %dataSetName%

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Best Fit
fr: Taille idéale

en: Blacklist Videos?
fr: Suspendre les vidéos?

en: Bosnian
fr: Bosnien

en: Bottom
fr: Bas

en: BroadCast Address
fr: Adresse de diffusion

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
fr: Une adresse de broadcast n'est pas une IP valide

en: Browser
fr: Navigateur

en: Build Layouts
fr: Contruire une Mise en page

en: CDN Address
fr: Adresse CDN

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
fr: Le masque de sous réseau (CIDR) n'est pas compris entre 0 et 32

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
fr: Le masque de sous-réseau CIDR n'est pas en nombre entre 0 et 32.

en: CMS Secret Key
fr: Clé secrète du CMS

en: CMS Theme
fr: Thème CMS

en: CSS Style Sheet
fr: Fichier de style CSS

en: CSV Import
fr: Importation CSV

en: CTRL Key required to access Client Information Screen?
fr: Touche CTRL requise pour accéder à l'écran d'informations du client?

en: Cache Period
fr: Durée du cache

en: Cache Period for Images
fr: Durée du cache des images

en: Cache pool not available
fr: Cache non accessible

en: Calendar Extension
fr: Extension Calendrier

en: Call setChildObjectDependencies before load
fr: Appelle setChildObjectDependencies avant le chargement

en: Campaign not found
fr: Campagne introuvable

en: Campaign/Layout
fr: Campagne/Mise en page

en: Campaigns
fr: Campagnes

en: Can not have a display without a name
fr: Impossible d'avoir un afficheur sans nom

en: Can not have an end time earlier than your start time
fr: Impossible d'avoir une heure de fin antérieure à l'heure de début

en: Can this module be assigned to a Layout?
fr: Ce module peut-il être assigné à une Mise en page ?

en: Can this transition be used for media end?
fr: Cette transition peut être utilisé pour la fin des médias ?

en: Can this transition be used for media start?
fr: Cette transition peut être utilisé pour le démarrage de médias ?

en: Can't create ZIP. Error Code:
fr: Impossible de créer le fichier ZIP. Code d'erreur:

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Replace
fr: Annuler le remplacement

en: Cancel upload
fr: Annuler l'envoi

en: Cannot change owner on this Object
fr: On ne peut changer le propriétaire de cet Objet

en: Cannot find media
fr: Média introuvable

en: Cannot find playlist
fr: Playlist introuvable

en: Cannot find region
fr: Impossible de trouver la région

en: Cannot save media file from ZIP file
fr: Impossible de sauvegarder le média depuis le fichier ZIP

en: Cannot user ordering criteria in the Filter Clause
fr: Impossible d'utiliser les critères dans le filtre.

en: Category
fr: Catégorie

en: Category is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
fr: Cette catégorie doit être remplie. Elle doit être comprise entre 1 et 254 caractères

en: Caution, you have selected %1 items. Clicking save will run the %2 transaction on all these items.
fr: Attention, vous avez sélectionné %1 éléments. En cliquant sur Enregistrer, l'opération %2 se déroulera sur tous ces éléments.

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Change the resolution
fr: Changer la résolution

en: Channel
fr: Canal

en: Check or un-check the options against each display to control whether they are a member of not.
fr: Cochez la case en face de chaque afficheurs selon qu'il fasse parti ou non du Groupe d'afficheurs.

en: Check or un-check the options against each item to control whether access is allowed or not.
fr: Cochez ou décochez les options en face de chaque éléments pour définir si l'accès est autorisé ou non.

en: Check or un-check the options against each user to control whether they are a member of not.
fr: Cochez la case en face de chaque utilisateurs selon qu'il fasse parti ou non du groupe.

en: Check that the Environment passes all the CMS Environment checks.
fr: Vérifiez que votre serveur répond aux critères requis par Xibo.

en: Check to delete all items owned by this user, including Layouts, Media, Schedules, etc.
fr: Vérifiez à supprimer tous les éléments appartenant à cet utilisateur, y compris les mises en page, des médias, des tableaux, etc.

en: Choose the resolution this Layout should be designed for.
fr: Choisissez la résolution qui sera utilisé pour cette mise en page.

en: Class %s not found
fr: La classe %s est introuvable

en: Cleaning up old revisions of media will result in any unused media revisions being permanently deleted.
fr: Le nettoyage des anciennes versions de médias résultera en la suppression définitive des médias inutilisés.

en: Clear Cached Data
fr: Nettoyer les données en cache

en: Click on the below link to open the bug report page for this release.
fr: Cliquez sur le lien suivant pour ouvrir la page de support pour cette version.

en: Click to change permissions for this widget
fr: Cliquer pour changer les permissions pour ce widget (plugin)

en: Click to delete this widget
fr: Cliquer pour supprimer ce widget (plugin)

en: Click to edit this transition
fr: Cliquez pour modifier cette transition

en: Click to edit this widget
fr: Cliquer pour éditer ce widget (plugin)

en: Client Id
fr: ID du client

en: Client Secret
fr: Clé secrète de l'afficheur

en: Client Type
fr: Type de Client

en: Clock Face
fr: Apparence de l'horloge

en: Clock Type
fr: Type d'horloge

en: Close
fr: Fermer

en: Collect and Save Data
fr: Récupère et sauve les données

en: Collect auditing from this client. Should only be used if there is a problem with the display.
fr: Récupérer des données de révisions de cet afficheur.  Cette option ne devrait être utilisée que s'il y a un problème avec cet affichageur.

en: Collect interval
fr: Intervalle de collecte

en: Colour
fr: Couleur

en: Column %s not found
fr: Colonne %s introuvable

en: Column Order
fr: Ordre des colonnes

en: Column Type
fr: Type de colonne

en: Columns Available
fr: Colonnes disponibles

en: Columns Selected
fr: Colonnes sélectionées

en: Columns for %dataSetName%
fr: Colonne pour %dataSetName%

en: Command
fr: Commande

en: Command Sent to %s
fr: Commande envoyée à %s

en: Commands
fr: Commandes

en: Complete
fr: Terminer

en: Complete?
fr: Terminer ?

en: Completely remove the old version of this media item if a new file is being uploaded.
fr: Effacer complètement l'ancienne version de ce média si une nouvelle version est téléchargée.

en: Config file not found for Task
fr: Fichier de configuration introuvable pour la tâche

en: Configuration Error
fr: Erreur de configuration

en: Congratulations your CMS is up to date.
fr: Félicitation! Votre CMS est à jour

en: Controller called before Slim has been setup
fr: Le contrôleur a été appelé avant que Slim n'ait été configuré

en: Copied %s
fr: %s copié

en: Copied %s as %s
fr: Copié %s comme %s

en: Copied as %s
fr: Copié en temps que %s

en: Copy
fr: Copier

en: Copy %name%
fr: Copier %name%

en: Copy Members?
fr: Copier les membres ?

en: Copy User Group
fr: Copier le groupe d'utilisateurs ?

en: Copy of %s
fr: Copie de %s

en: Copyright
fr: Droits d’auteur

en: Cornish
fr: Cornique

en: Could not connect to MySQL with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
fr: Impossible de se connecter à MySQL avec les détails d'administrateur. Vérifier et essayer à nouveau. Message d'erreur = [%s]

en: Could not create a new database with the administrator details [%s]. Please check and try again. Error Message = [%s]
fr: Impossible de créer une nouvelle base de données avec les détails d'administrateur [%s]. Vérifier et essayer à nouveau. Message d'erreur = [%s]

en: Could not create a new user with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]. SQL = [%s].
fr: Création de l'utilisateur avec des droits admin impossible. Vérifier puis réessayer. Message d'erreur = [%s]. SQL = [%s]

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
fr: Impossible de créer le répertoire de la bibliothèque pour vous. Veuillez faire en sorte que le serveur Web ait la permission de créer un dossier à cet endroit.  Toutefois, vous pouvez créer manuellement le dossier et accorder la permission d'écriture au serveur Web sur ce dossier.

en: Count
fr: Quantité

en: Counter
fr: Compteur

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
fr: Créer un fichier journal des événements à cet emplacement. Entrez le chemin complet.

en: Create a new database
fr: Créer une nouvelle base de données

en: Criteria
fr: Critères

en: Croatian
fr: Croate

en: Current
fr: Courant

en: Current Layout
fr: Mise en page actuelle

en: Current Player Version
fr: Version actuelle du Diffuseur

en: Cursor Start Position
fr: Position de départ du curseur

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Custom Style Sheets
fr: Feuille de style personnalisé (CSS)

en: Czech
fr: Tchèque

en: DELETE
fr: SUPPRIMER

en: DOM Extension
fr: Extension DOM

en: DOM XML Extension
fr: Extension DOM XML

en: Daily
fr: Quotidien

en: Dark
fr: Sombre

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Data Entry for %dataSetName%
fr: Entrée pour %dataSetName%

en: Data Type
fr: Type de données

en: DataSet View
fr: Vue d'un DataSet

en: DataSet not selected
fr: DataSet non sélectionné

en: DataSets have different column names
fr: Les Bases de données ont des noms de colonnes différents

en: DataSets have different number of columns imported = %d, existing = %d
fr: Bases de données n'ont pas le même nombre de colonnes. Importée : %d, Existante : %d

en: Database Name
fr: Nom de la base de données

en: Database Password
fr: Mot de passe de la base de données

en: Database Username
fr: Nom d'utilisateur pour la base de données

en: Database dump failed.
fr: Impossible de vider la base de données.

en: Date Format
fr: Format de la date

en: DateTimeZone
fr: Date Fuseau Horaire

en: Day
fr: Jour

en: Days
fr: Jours

en: December
fr: Décembre

en: Default
fr: Défaut

en: Default Duration
fr: Durée par défaut

en: Default Duration is a required field.
fr: La durée par défaut est un champ obligatoire

en: Default Flash Duration
fr: Durée par défaut fichier Flash (SWF)

en: Default Image Duration
fr: Durée par défaut image

en: Default Language
fr: Langue par défaut

en: Default Latitude
fr: Latitude par défaut

en: Default Layout
fr: Mise en page par défaut

en: Default Longitude
fr: Longitude par défaut

en: Default PowerPoint Duration
fr: Durée par défaut fichier PowerPoint (PPT)

en: Default Profile?
fr: Profil par défaut ?

en: Default User Type
fr: TYpe d'utilisateur par défaut

en: Default copy media when copying a layout?
fr: Copier les médias lors de la copie de la Mise en page ?

en: Default for "Delete old version of Media" checkbox. Shown when Editing Library Media.
fr: Action par défaut pour la case "Supprimer anciennes version de ce média". Affichée lors de l'édition d'un média de la Médiathèque

en: Default height for PPT files
fr: Hauteur par défaut pour les fichiers PPT

en: Default length for JPG files (in seconds)
fr: Longueur par défaut pour les fichiers JPG (en secondes)

en: Default length for PPT files
fr: Longueur par défaut des fichier PPT (PowerPoint)

en: Default length for PPT files (in seconds)
fr: Longueur par défaut pour les fichiers JPG (en secondes)

en: Default length for SWF files
fr: Longueur par défaut des fichiers SWG (Flash)

en: Default update media in all layouts
fr: Mettre à jour les médias dans toutes les Mises en page ?

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete %layout%
fr: Supprimer %layout%

en: Delete Campaign
fr: Effacer la Campagne

en: Delete Command
fr: Supprimer la commande

en: Delete Display Group
fr: Supprimer le Groupe d'Afficheur

en: Delete Event.
fr: Supprimer l'événement

en: Delete Help Link
fr: Supprimer aider à relier

en: Delete Media
fr: Effacer un média

en: Delete Profile
fr: Supprimer le profil

en: Delete Resolution
fr: Supprimer résolution

en: Delete Row
fr: Supprimer la ligne

en: Delete Widget
fr: Supprimer l'élément

en: Delete all items owned by this User?
fr: Supprimer tous les éléments appartenant à cet utilisateur?

en: Delete any associated data?
fr: Effacer toutes les données associées?

en: Delete the old version?
fr: Effacer la version plus ancienne?

en: Delete this Column?
fr: Supprimer cette colonne ?

en: Delete this DataSet?
fr: Supprimer ce groupe de données ?

en: Delete this Display?
fr: Supprimer cet afficheur

en: Delete this region?
fr: Supprimer cette région ?

en: Deleted %s
fr: %s supprimé

en: Deleted Event
fr: Événement supprimé

en: Deleted Row
fr: Ligne supprimée

en: Deleted from Layout
fr: Supprimée de la Mise en oage

en: Deleting a file cannot be reversed.
fr: La suppression d'un fichier ne peut être annulé

en: Descending
fr: Décroissant

en: Describe the problem and upload the file you obtained earlier.
fr: Décrivez le problème et envoyez le fichier CSV

en: Description can not be longer than 254 characters
fr: La description ne peux pas dépasser 254 caractères

en: Description of Password Policy
fr: Description des condition de création de mot de passe

en: Design
fr: Conception

en: Design a Layout
fr: Concevoir une Mise en page

en: Details
fr: Détails

en: Detect language?
fr: Détecter la langue ?

en: Detect the browser language?
fr: Détecter la langue du navigateur ?

en: Digital Signage for Everyone
fr: Affichage Numérique pour Tous

en: Direction
fr: Orientation

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Disabling %s
fr: Désactivation de %s

en: Display
fr: Afficheur(s)

en: Display %displayName% is currently logged-in, seen %timeAgo%.
fr: L'afficheur %displayName% est actuellement connecté depuis %timeAgo%.

en: Display %displayName% is not logged in at the moment and last accessed at <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>
fr: L'afficheur %displayName% n'est pas connecté pour le moment. Sa dernière connexion remonte à  <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>

en: Display %s with ID %d is now back online.
fr: L'afficheur %s numéro %d est de nouveau en ligne

en: Display %s with ID %d was last seen at %s.
fr: Derniere connexion de l'afficheur %s portant l'identifiant %d : %s

en: Display Activity
fr: Activité des afficheurs

en: Display Group
fr: Groupe d'afficheurs

en: Display Groups
fr: Groupes d'afficheurs

en: Display Order
fr: Ordre d'affichage

en: Display Setting Profiles
fr: Réglages des profils d'affichages

en: Display Settings
fr: Paramètres Afficheurs

en: Display a VNC Link?
fr: Afficher un lien VNC ?

en: Display is downloading new files
fr: L'afficheur télécharge les nouveaux fichiers

en: Display is out of date but has not yet checked in with the server
fr: L'afficheur est à jour, mais n'a pas encore été vérifié avec le serveur

en: Display is up to date
fr: L'affichage est à jour

en: Display's Hardware Key
fr: Clé matérielle de l'afficheur

en: DisplayGroups assigned to %s
fr: Groupe d'Affichage assigné à %s

en: DisplayGroups cannot be manually assigned to a Dynamic Group
fr: Les Groupes d'Affichages ne peuvent pas être affectés manuellement à un Groupe Dynamique

en: DisplayGroups cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
fr: Les groupes d'afficheurs ne peuvent pas être enlevés d'un Groupe Dynamique

en: DisplayGroups unassigned from %s
fr: Groupe d'afficheurs non assignés à %s

en: Displays
fr: Afficheurs

en: Displays are your physical hardware players connected to your TV/Projector. Connect your first display to get started.
fr: Un Diffuseur est une machine connectée à un écran. Connectez votre premier diffuseur pour commencer.

en: Displays assigned to %s
fr: Afficheurs attribués à %s

en: Displays cannot be manually assigned to a Dynamic Group
fr: Les affichages ne peuvent pas être affectés manuellement à un Groupe Dynamique

en: Displays cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
fr: Les Afficheurs ne peuvent être manuellement enlevés d'un Groupe Dynamique

en: Displays unassigned from %s
fr: Afficheurs non attribués à  %s

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
fr: Notification par mail en cas de problème avec cet afficheur

en: Done
fr: Effectué

en: Done.
fr: Terminé.

en: Double buffering helps smooth the playback but should be disabled if graphics errors occur
fr: La double mémoire tampon fluidifie la lecture des médias mais doit être désactivée si des erreurs graphiques se produisent.

en: Download
fr: Télécharger

en: Download Window End Time
fr: Fin de la fenêtre de téléchargement

en: Download Window Start Time
fr: Début de la fenêtre de téléchargement

en: Downloaded
fr: Téléchargé

en: Downtime
fr: Temps d'arrêt

en: Duration
fr: Durée

en: Duration (seconds)
fr: Durée (secondes)

en: Duration for Empty Layouts
fr: Durée des Mises en page vides

en: Duration is per item
fr: La durée est par élément

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Dynamic Display Groups must have at least one Criteria specified.
fr: Les Groupes d'Afficheurs Dynamiques doivent avoir au moins un Critère spécifié

en: East
fr: Est

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit %type% Transition for %name%
fr: Modifier %type% de transition pour %name%

en: Edit Application
fr: Modifier l'application

en: Edit Campaign
fr: Modifier la campagne

en: Edit Clock
fr: Editer l'horloge

en: Edit Column
fr: Modifier la colonne

en: Edit Command
fr: Modifier la commande

en: Edit Data
fr: Modifier les données

en: Edit DataSet
fr: Modifier le  groupe de données

en: Edit Display
fr: Modifier l'afficheur

en: Edit Display Group
fr: Modifier le Groupe d'Afficheurs

en: Edit Embedded
fr: Édition intégrée

en: Edit Event
fr: Modifier l'évènement

en: Edit Finance
fr: Éditer module Finance

en: Edit Help Link
fr: Modifier aider à relier

en: Edit Image
fr: Modifier l'image

en: Edit Layout
fr: Modifier la Mise en page

en: Edit Local Video
fr: Modifier la vidéo locale

en: Edit Media
fr: Modifier le média

en: Edit Module
fr: Modifier le module

en: Edit Profile
fr: Éditer le profil

en: Edit Shell Command
fr: Modifier l'interpréteur de commande

en: Edit Text
fr: Éditer le texte

en: Edit Ticker
fr: Editer Ticker

en: Edit Timeline
fr: Modifier la ligne du temps

en: Edit Transition
fr: Modifier la transition

en: Edit Twitter
fr: Éditer Twitter

en: Edit User
fr: Modifier l'utilisateur

en: Edit User Group
fr: Editer le Groupe d'Utilisateurs

en: Edit Video
fr: Modifier la vidéo

en: Edit the Layout Properties
fr: Editer les propriétés de mise en page

en: Edit your Display
fr: Éditer l'afficheur

en: Edited %s
fr: %s édité

en: Edited Audio
fr: Audio édité

en: Edited Event
fr: Événement édité

en: Edited Row
fr: Ligne éditée

en: Edited Transition
fr: Transition modifiée

en: Editing a Template will only affect future Layouts.
fr: Editer le Modèle affectera les prochaines Mises en page.

en: Effect
fr: Effet

en: Email
fr: Adresse mail

en: Email Address
fr: Adresse mail

en: Email Alert
fr: Alerte mail

en: Email Alert for Display %s
fr: Alerte courriel pour l'afficheur %s

en: Email Alerts
fr: Alertes courriels

en: Email Notifications
fr: Notifications par email

en: Email maintenance alerts for users with view permissions to effected Displays.
fr: Mail de maintenance à destination des utilisateurs autorisé à modifier les afficheurs

en: Embedded
fr: Embarqué

en: Embedded Web Server Port
fr: Port du serveur Web intégré

en: Empty
fr: Vide

en: Empty Region
fr: Région vide

en: Empty Result Set with filter criteria.
fr: Aucun résultat correspondant aux critères

en: Empty file in ZIP
fr: Fichier vide dans l'archive ZIP

en: Enable Double Buffering
fr: Activer la double mémoire tampon

en: Enable Email Alerts?
fr: Activer les alertes par mail ?

en: Enable Latest News?
fr: Activer les dernières actualités ?

en: Enable Library Tidy?
fr: Activer l'organisateur de Médiathèque ?

en: Enable Maintenance?
fr: Activer la maintenance ?

en: Enable Mouse
fr: Activer la souris

en: Enable PowerPoint?
fr: Activer PowerPoint ?

en: Enable STS?
fr: Activer STS (Strict Tranport Secure) ?

en: Enable Shell Commands
fr: Activer les commandes Shell

en: Enable Wake on LAN
fr: Activer le réveil par le réseau (Wake on LAN)

en: Enable caching of Web Resources?
fr: Activer le cache des ressources Web

en: Enable stats reporting?
fr: Activer les rapports de statistiques ?

en: Enable the Shell Command module.
fr: Activer le module de Shell Command

en: Enable the mouse.
fr: Activer la souris.

en: Enable?
fr: Activer ?

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled for In
fr: Activé pour l'arrivé

en: Enabled for Out
fr: Activé pour la sortie

en: Enabled?
fr: Actif ?

en: End Time
fr: Fin

en: End of the Feed
fr: Fin du flux de données

en: English
fr: Anglais

en: Enter a CSS style sheet to style the weather widget
fr: Ajouter une feuille de style CSS pour modifier l'apparence du widget Météo

en: Enter a Windows Command Line compatible command
fr: Entrer une ligne de commande Windows compatible

en: Enter a format for the Digital Clock below. e.g. [HH:mm] or [DD/MM/YYYY]. See the manual for more information.
fr: Entrez le format pour l'horloge digital. e.g [HH:mm] ou [DD/MM/YYYY]. Voir la documentation pour plus d'informations.

en: Enter a format for the clock
fr: Entrez un format pour l'horloge

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
fr: Saisissez un nombre dans l'intervalle 0 à 32 dans le champ suivant. Laissez ce champ vide si aucun masque de sous réseau ne doit être utilisé (CIDR = 0). Si l'adresse de diffusion du réseau de hôte distant est inconnue : saisissez le nom d'hôte ou l'adresse IP de l'hôte distant dans le champ Adresse de diffusion, et entrez le masque de sous-réseau CIDR de l'hôte distant dans le champ suivant.

en: Enter a style sheet for the table
fr: Ajouter une feuille de style CSS pour la table

en: Enter an Android / Linux Command Line compatible command
fr: Entrer une ligne de commande Android / Linux compatible

en: Enter text...
fr: Saisissez du texte...

en: Enter the main template. Please note that the background colour has automatically coloured to your layout background colour.
fr: Entrez le modèle principal. Veuillez noter que la couleur de fond sera automatiquement définie en fonction de la couleur de fond de votre Mise en page.

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
fr: Entrez le nombre d'heures durant lesquelles les images de Twitter sont mises en caches

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
fr: Entrez le nombre de minutes durant lesquelles les images de Twitter sont mises en caches

en: Enter the template for the current forecast. For a list of substitutions click Request Forecast below.
fr: Entrez le modèle pour la prévision actuelle. Pour obtenir une liste de substitution, cliquez sur Demander une prévision.

en: Enter the template for the daily forecast. Replaces [dailyForecast] in main template.
fr: Entrez le modèle pour la prévision du jour. Remplacera [dailyForecast] dans le modèle principale.

en: Enter the template. Please note that the background colour has automatically coloured to your layout background colour.
fr: Entrez le modèle. Veuillez noter que la couleur de fond sera automatiquement définie en fonction de la couleur de fond de votre Mise en page.

en: Enter the text to display. Please note that the background colour has automatically coloured to your layout background colour.
fr: Entrez le texte à afficher. Veuillez noter que la couleur de fond est automatiquement définit en fonction de la couleur de fond de votre Mise en page.

en: Enter your API Key from Twitter.
fr: Entrer votre clé API provenant de Twitter

en: Enter your API Secret from Twitter.
fr: Entrez votre clé secrète Twitter

en: Entity
fr: Entité

en: Entity not found
fr: Entité non trouvé

en: Erase all content in this DataSet and overwrite it with the new content in this import.
fr: Effacer le contenu de ce DataSet et le remplacer par le nouveau contenu de cet import.

en: Error
fr: Erreur

en: Errors in the Last 12 hours
fr: Erreurs dans les dernières 12 heures

en: Errors will be mailed here
fr: Les erreurs seront envoyées à cette adresse

en: Event Type
fr: Type d'événement

en: Exception Start/End time for %s are empty or in an incorrect format
fr: Temps de Début/Fin pour %s sont vides ou incorrects

en: Exec is not available.
fr: La fonction PHP Exec n'est pas disponible

en: Existing
fr: Existant

en: Exit Transition
fr: Transition de sortie

en: Expecting a date in %s but received %s.
fr: Une date était attendue dans %s , reçu %s

en: Expire Modified Layouts
fr: Expiration des Mises en pages modifiées

en: Expire Modified Layouts immediately on change. This means a layout can be cut during playback if it receives an update from the CMS
fr: Expiration immédiate des Mises en page après modification. Cela signifie que la diffusion d'une Mise en page peut être coupée si une mise à jour de celle-ci est envoyée par le CMS

en: Expire Modified Layouts?
fr: Modification de la mise en page expirée ?

en: Expired
fr: Expiré

en: Expires
fr: Expire

en: Export
fr: Exporter

en: Export Database
fr: Exporter la base de données

en: Export Database Backup
fr: Exportation Sauvegarde de la Base de données

en: Export Statistics
fr: Exporter les statistiques

en: Export database
fr: Exporter la base de données

en: Export raw data to CSV
fr: Exporté les données brutes dans un CSV

en: Extension %s does not match any enabled Module
fr: L'extension %s ne correspond à aucun Module activé

en: External Image
fr: Image externe

en: Fade
fr: Effacer

en: Fade In
fr: Fondu entrant

en: Fade Out
fr: Fondu sortant

en: Failure
fr: Erreur

en: February
fr: Février

en: Feed
fr: Flux

en: Feed URL
fr: URL du flux

en: File Name
fr: Nom du fichier

en: File Status - Count of Files
fr: Statut des fichiers - Nombre de fichiers

en: File Status - Size of Files
fr: Statut des fichiers - Taille des fichiers

en: File System Permissions
fr: Permission du système de fichier

en: File does not exist
fr: Le fichier n'existe pas

en: File download mode
fr: Mode de transfert de fichier

en: Files assigned to %s
fr: Fichiers assignés à %s

en: Files unassigned from %s
fr: Fichiers non attribués à %s

en: Filter
fr: Filtre

en: First
fr: Premier

en: First Name
fr: Prénom

en: First Shown
fr: Premier affiché

en: First we need to check if your server meets %themeName%'s requirements.
fr: Pour commencer, nous devons vérifier que votre serveur dispose de la configuration requise pour %themeName%.

en: Flash
fr: Animation Flash

en: Flip Horizontal
fr: Basculer horizontalement

en: Flip Vertical
fr: Basculer verticalement

en: Fly
fr: Glissement

en: For example, if this is a Layout then update the permissions on all Regions, Playlists and Widgets.
fr: Par exemple, si c'est une mise en page alors on met à jour les permissions sur toutes les Régions, Listes de lecture et Widgets.

en: Force HTTPS?
fr: Forcer en HTTPS ?

en: Force delete from any existing layouts, assignments, etc
fr: Suppression de toutes les mises en page, affectations, etc

en: Force the portal into HTTPS?
fr: Forcer le portail en HTTPS ?

en: Forecast
fr: Prévisions

en: Formula
fr: Formule

en: Free
fr: Libre

en: French
fr: Fançais

en: From Date
fr: Depuis

en: FromDate
fr: Depuis

en: Full Article
fr: Tous les articles

en: Function
fr: Fonction

en: GD Extension
fr: Extension GD

en: General
fr: Général

en: Generic File
fr: Fichier générique

en: German
fr: Allemand

en: Get Forecast
fr: Obtenir les prévisions

en: Get Results
fr: Obtenir les résultats

en: Getting Started Guide
fr: Guide de démarrage

en: Global switch for email alerts to be sent
fr: Activer/désactiver l'envoie de mail d'alertes

en: Greek
fr: Grec

en: Group
fr: Groupe

en: Group not found
fr: Groupe introuvable

en: Groups
fr: Groupes

en: Guest
fr: Invité

en: HTML to Embed
fr: HTML à intégrer

en: Hardware Accelerate Web Content
fr: Accélération matérielle du contenu web

en: Has Direction
fr: Dispose d'une direction

en: Has Duration
fr: Dispose d'une durée

en: Heading
fr: En-tête

en: Height
fr: Hauteur

en: Height must be greater than 0
fr: La hauteur doit être plus grande que 0 (zéro)

en: Help
fr: Aide

en: Help Links
fr: Liens d'aide

en: Hide Controls
fr: Masquer les commandes

en: Homepage
fr: Page d’accueil

en: Homepage for this user. This is the page they will be taken to when they login.
fr: Page d'accueil de cet utilisateur.

en: Homepage not set correctly
fr: La page d'accueil n'est pas correctement définie

en: Horizontal Align
fr: Alignement horizontal

en: Host
fr: Hôte

en: Hourly
fr: Horaire

en: Hourly Counter
fr: Décompte d'heures

en: Hours
fr: Heures

en: Hours this event should be scheduled for
fr: Heure à laquelle cet événement est prévue

en: How long in minutes after the last time a client connects should we send an alert? Can be overridden on a per client basis.
fr: Combien de minutes après la dernière connexion le CMS doit envoyer une alerte ?

en: How long should the Action Bar be shown for, in seconds?
fr: Combien de temps la barre d'action doit-elle affichée, en secondes ?

en: How often does this event repeat?
fr: Combien de fois cet événement doit être répété ?

en: How often should the Player check for new content.
fr: À quelle fréquence le Diffuseur vérifie les nouveaux contenus.

en: How should the action bar behave?
fr: Comment la barre d'action devrait se comporter ?

en: How should this image be aligned?
fr: Comment devrait être alignée cette image ?

en: How should this image be scaled?
fr: Comment devrait être redimensionnée cette image ?

en: How should this image be vertically aligned?
fr: Comment cette image devrait être verticalement alignée ?

en: How should this video be scaled?
fr: Comment devrait être redimensionnée cette vidéo ?

en: How should this web page be embedded?
fr: Comment cette page web doit-elle être intégrée ?

en: How to colour Media on the Region Timeline
fr: Comment colorer le média dans la ligne temporelle de la région

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: IP Address Incorrectly Formed
fr: Adresse IP incomplète ou erronée

en: Icelandic
fr: Islandais

en: If an empty layout is detected how long should it remain on screen. Must be greater then 1.
fr: Si une Mise en page vide est détectée, combien de temps doit-elle rester à l'écran. Valeur supérieure à 1.

en: If the Player is configured for push messaging, screenshots are requested immediately and should be seen when the form closed. In some circumstances it may be necessary to refresh the page after a few seconds.
fr: Si le Diffuseur est configuré pour envoyer des messages, les impressions d'écrans seront instantanées. Si l'impression n''est pas visible immédiatement, veuillez rafraîchir la page après quelques secondes.

en: If the device is having trouble playing video, it may be useful to switch to a Surface View for Video Rendering.
fr: Si l'appareil a du mal à lire de la vidéo, il peut être utile de passer à un SurfaceView pour le rendu vidéo.

en: If you encounter an error, please contact support providing a screenshot of this page, making sure you include the step that experienced the error.
fr: Si vous rencontrez une erreur, veuillez contacter le support technique et leur faire parvenir une capture d'écran de cette page. Assurez-vous également d'inclure les étapes ayant menées à cette erreur.

en: If you have not yet created an empty database and database user for Xibo to use, and know the user name / password of a MySQL administrator stay on this tab, otherwise click "Use Existing".
fr: Si vous n'avez pas encore créée une base de données vide et un utilisateur pour Xibo et que vous connaissez le nom d'utilisateur et le mot de passe d'un compte administrateur MySQL, restez sur cet onglet. Autrement, cliquez sur "Utiliser un utilisateur existant".

en: Ignore first row?
fr: Ignorer la première ligne?

en: Ignore the first row? Useful if the CSV has headings.
fr: Ignorer la première ligne? Utile si le fichier CSV contient des entêtes.

en: Image Uri
fr: URL de l'image

en: Image Uri is a required field.
fr: L'URL de l'image est un champ obligatoire

en: Import
fr: Importer

en: Import CSV
fr: Importer fichier CSV

en: Import Layouts
fr: Importer une Mise en page

en: Import Tags?
fr: Importation des mots-clés?

en: Import a Layout from a ZIP file.
fr: Importer une mise en page à partir d'un fichier ZIP

en: Import a database
fr: Importer une base de données

en: Imported JSON into %s
fr: Importer le JSON dans %s

en: In Transition
fr: Transition entrante

en: Include Widgets?
fr: Inclure les widgets (plugins) ?

en: Incorrectly configured module
fr: Le module n'est pas correctement configuré

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Inherit permissions
fr: Permissions héritées

en: Inherit permissions from Parent when adding a new item?
fr: Permissions hérités du parent lors de l'ajout d'un nouvel élément ?

en: Initial User Group
fr: Groupe initial

en: Install
fr: Installer

en: Install Module
fr: Installer le module

en: Installation guide
fr: Guide d'installation

en: Installed %s
fr: %s installé

en: Installer File
fr: Fichier d'installation

en: Interleave Default
fr: Défaut d'imbrication

en: Invalid display group selected
fr: Groupe d'afficheur sélectionné invalide

en: Invalid field_to_identify value. Review settings.
fr: Valeur de filed_to_identify invalide. Vérifiez les Paramètres.

en: Invalid module
fr: Module invalide

en: Is the Resolution enabled for use?
fr: Activer la résolution pour l'utiliser?

en: Is this instance suspended?
fr: Cette instance est-elle suspendue ?

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
fr: Est-ce le profil par défaut pour tous les affichages de ce type ? Seulement un profil peut être la valeur par défaut.

en: Is this user retired?
fr: Utilisateur retiré ?

en: Italian
fr: Italien

en: Item
fr: Éléments

en: Items per page
fr: Articles par page

en: JSON Extension
fr: Extension JSON

en: January
fr: Janvier

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: Key for Client Information Screen
fr: Touche pour l'écran d'informations du client

en: Key used to distinguish each Xibo instance. This is generated randomly based on the time you first installed Xibo, and is completely untraceable.
fr: Clé générée de manière aléatoire en se basant le moment de la première installation de Xibo. Cette clé est utilisée pour distinguer chaque Xibo et est totalement intraçable.

en: Landscape
fr: Paysage

en: Language
fr: Langage

en: Large File Uploads
fr: Envoir de gros fichiers

en: Last
fr: Dernier

en: Last Accessed
fr: Dernier Accès

en: Last Command
fr: Dernière commande

en: Last Name
fr: Nom

en: Last Shown
fr: Dernier affiché

en: Latest News
fr: Dernières nouvelles

en: Latest news not available.
fr: Les dernières actualités ne sont pas disponibles

en: Latest news not enabled.
fr: Les dernières nouvelles ne sont pas activées

en: Layer
fr: Calque

en: Layout
fr: Mise en page

en: Layout / Campaign
fr: Mise en page / Campagne

en: Layout Details not provided
fr: Détails de Mise en page absents

en: Layout Duration
fr: Durée de la Mise en page

en: Layout ID
fr: Id de la Mise en page

en: Layout Name
fr: Nom de la Mise en page

en: Layout Name must be between 1 and 50 characters
fr: Le nom de la Mise en page compris entre 1 et 50 caractères.

en: Layout Permissions
fr: Autorisations de mise en page

en: Layout not found
fr: Mise en page introuvable

en: Layouts
fr: Mises en page

en: Layouts are now designed at the display resolution allowing better positioning, smoother scrolling and much more. To upgrade this layout you need to select the intended resolution.
fr: Les Mises en page sont faites pour une résolution précise, afin d'améliorer les animations et l'affichage. Pour changer cette mise en page, vous devez sélectionner une résolution.

en: Layouts assigned to %s
fr: Mises en page attribuée à %s

en: Layouts not provided
fr: Mises en page non fournies

en: Layouts on %campaignName%
fr: Mise en page appliquée à %campaignName%

en: Layouts unassigned from %s
fr: Mises en page non attribuée à %s

en: Left
fr: Gauche

en: Left Coordinate
fr: Coordonnée à gauche

en: Left to Right (LTR)
fr: De la gauche vers la droite (LTR)

en: Level
fr: Niveau

en: Library
fr: Médiathèque

en: Library Image
fr: Image de la librairie

en: Library Location
fr: Emplacement de la libraire

en: Library Media
fr: Médiathèque

en: Library Quota
fr: Quota dans la Médiathèque

en: Library Quota must be a whole number.
fr: Le quota pour la Médiathèque doit être un nombre entier

en: Library Size
fr: Taille Médiathèque

en: Library Size Limit
fr: Taille maximale de la Médiathèque

en: Library Tidy Complete
fr: Réorganisation de la Médiathèque terminée

en: Library Usage
fr: Utilisation de la Médiathèque

en: Library Usage. Limit %libraryLimit%
fr: Usage de la Médiathèque. Limite %libraryLimit%

en: Library not writable
fr: La Médiathèque n'est pas accessible à l'écriture

en: Licence Information
fr: Informations sur la licence

en: Licence Slot Validation
fr: Validation de l'emplacement de licence

en: License
fr: Licence

en: Light
fr: Clair

en: Limit the number of log files uploaded concurrently
fr: Limite le nombre de fichiers journaux téléchargés simultanément

en: Limits cannot be lower than 0
fr: Les limites ne peuvent être inférieures à 0

en: Limits must be numbers
fr: Les limites doivent être des nombres

en: Link
fr: Lien

en: Link is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
fr: Ce lien doit être remplit. Il doit être compris entre 1 et 254 caractères

en: Linux Command
fr: Commande Linux

en: List Content
fr: Contenu de la liste

en: Loading Layout...
fr: Chargement de la Mise en page

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Local Video
fr: Vidéo locale

en: Location
fr: Localisation

en: Location of the Manual
fr: Lien de la documentation

en: Log
fr: Journal

en: Log Level
fr: Niveau d'importance

en: Log Truncated
fr: Journaux purgés

en: Log file path name.
fr: Chemin du journal des événement.

en: Logged In
fr: Connecté

en: Login
fr: Connexion

en: Logout
fr: Se déconnecter

en: Logout User
fr: Déconncter l'utilisateur

en: Logs
fr: Journaux

en: Loop?
fr: Faire une boucle ?

en: Lower Row Limit
fr: Limite minimale de ligne

en: Mac Address
fr: Adresse MAC

en: Mail will be sent from this address
fr: Les mails seront envoyé depuis cette adresse

en: Maintenance Alerts for Users
fr: Message de maintenance pour les utilisateurs

en: Maintenance Disabled
fr: Maintenance désactivée

en: Maintenance Key
fr: Clé de maintenance

en: Maintenance key invalid.
fr: Clef de maintenance invalide

en: Maintenance tasks are disabled at the moment. Please enable them in the &quot;Settings&quot; dialog.
fr: Les tâches de maintenance sont actuellement désactivées. Veuillez les activer dans la boite de dialogue &quot;Configuration&quot;

en: Make new copies of all media on this layout?
fr: Effectuer une nouvelle copie de tous les médias sur cette mise en page ?

en: Malformed JSON body, rows and uniqueKeys are required
fr: Corps du JSON incorrect, les lignes et uniqueKeys sont obligatoires

en: Manage
fr: Gérer

en: Manage Displays
fr: Gérer les afficheurs

en: Manage Membership
fr: Gérer l'appartenance

en: Manual
fr: Manuel

en: Manual Position
fr: Position Manuel

en: March
fr: Mars

en: Marquee Down
fr: Défilement vers le bas

en: Marquee Left
fr: Défilement vers la gauche

en: Marquee Right
fr: Défilement vers la droite

en: Marquee Selector
fr: Sélecteur de défilement

en: Marquee Up
fr: Défilement vers le haut

en: Max Display Timeout
fr: Délai d'affichage maximum

en: Max Log Age
fr: Durée de vie maximale des enregistrements (log)

en: Max Statistics Age
fr: Durée de vie maximale des statistiques

en: Maximum age for log entries. Set to 0 to keep logs indefinitely.
fr: Durée de vie maximale pour les logs. Mettre à 0 pour garder les enregistrements indéfiniment

en: Maximum age for statistics entries. Set to 0 to keep statistics indefinitely.
fr: Durée de vie maximale pour les statistics. Mettre à 0 pour garder les enregistrements indéfiniment

en: Maximum concurrent downloads
fr: Nombre maximum de téléchargements simultanés

en: May
fr: Mai

en: Mcrypt Extension
fr: Extension Mcrypt

en: Media
fr: Média

en: Media Assigned
fr: Média attribué

en: Media Dashboard
fr: Tableau de bord des médias

en: Media Permissions
fr: Autorisation de médias

en: Media will be created with these settings. If public everyone will be able to view and use this media.
fr: Les médias seront créés avec ces paramètres. Tout le monde sera en mesure de voir et d'utiliser ce média.

en: Media you own already has this name. Please choose another.
fr: Vous possédez déjà un média avec ce nom. Merci d'en choisir un autre.

en: Member
fr: Membre

en: Members
fr: Membres

en: Membership set for %s
fr: Appartenance mis pour %s

en: Method does not exist
fr: La méthode n'existe pas

en: Middle
fr: Milieu

en: Minute Counter
fr: Décompte de minutes

en: Minutes this event should be scheduled for
fr: Minute à laquelle cet événement est prévue

en: Missing API Key
fr: La clé de l'API est manquante

en: Missing API Secret
fr: Clé API secrète manquante

en: Missing JSON Body
fr: Il manque le contenu du JSON

en: Missing Name Parameter
fr: Paramètre nom manquant

en: Missing New ACL
fr: Nouvelle ACL (Entrée de Contrôle d'Accès) manquant.

en: Missing dataSetColumnTypeId
fr: dataSetColumnTypeId manquant

en: Missing dataSetId
fr: dataSetId manquant

en: Missing dataTypeId
fr: dataTypeId manquant

en: Missing height property
fr: Il manque la propriété de hauteur

en: Missing left property
fr: Il manque la propriété "Gauche"

en: Missing name
fr: Nom manquant

en: Missing regionid property
fr: Il manque l'id de région

en: Missing the admin password.
fr: Aucun mot de passe de l'adminsitrateur

en: Missing the admin username.
fr: Aucun nom d'utilisateur admin.

en: Missing the library location.
fr: Emplacement de la bibliothèque manquante

en: Missing the server key.
fr: Clé serveur manquante

en: Missing top property
fr: Il manque la propriété "Haut"

en: Missing type
fr: Type manquant

en: Missing width property
fr: Il manque la propriété "Largeur"

en: Mixed
fr: Mélangé

en: Mode for hardware acceleration of web based content.
fr: Mode pour l'accélération web du contenu web

en: Module Config Locked
fr: Module de configuration verrouillé

en: Module has not set the description
fr: Le module n'a pas de description

en: Module has not set the module name
fr: Le module n'a pas de nom définit

en: Module has not set the module type
fr: Le module n'a pas de type définit

en: Module must implement InstallOrUpgrade
fr: Le module doit implémenter la fonction 'InstallOrUpgrade'

en: Modules available to Install
fr: Module(s) prêt(s) à être installé(s)

en: Month
fr: Mois

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Monthly bandwidth Limit
fr: Limite de bande passante mensuelle

en: More Statistics
fr: Plus de statistiques

en: Multi Display
fr: Multi Ecran

en: Multiple Items Selected
fr: Plusieurs éléments sélectionnés

en: Mute?
fr: Muet ?

en: My Applications
fr: Mes applications

en: MySQL database (PDO MySql)
fr: Base de données MySQL (PDO MySQL)

en: Name
fr: Nom

en: Name cannot be empty
fr: Le nom ne peut pas être vide

en: Name must be between 1 and 50 characters
fr: Le nom doit être compris entre 1 et 50 caractères.

en: Name of the Region
fr: Nom de la région

en: Neither Playlist or Widget provided
fr: Aucune playlist ou widget fournit

en: New
fr: Nouveau

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: New layouts will be created with these settings. If public everyone will be able to view and use this layout.
fr: De nouvelles mises en page seront créés avec ces paramètres. Si tout le monde public sera en mesure de visualiser et utiliser cette mise en page.

en: New list content value is invalid as it does not include values for existing data
fr: Le contenu de la nouvelle liste n'est pas valide car certaines valeurs ne sont pas incluses dans les données existantes

en: Next
fr: Suivant

en: No
fr: Non

en: No IP Address Specified
fr: Pas d'adresse IP spécifiée

en: No Version information - please contact technical support
fr: Pas d'information de Version - Veuillez contacter le support technique

en: No attributes could be mapped
fr: Aucun attributs n'a pu être corrélé

en: No columns
fr: Aucune colonne

en: No config file recorded for task. Please recreate.
fr: Pas de fichier de configuration pour la tâche. Veuillez la recréer.

en: No data available in table
fr: Aucun élément disponible

en: No data found in request body
fr: Pas de donnée trouvée dans le corps de requête

en: No data returned, please check error log.
fr: Aucune données reçues, veuillez consulter log d'erreur

en: No display groups selected
fr: Aucun groupe d'afficheur n'a été sélectionné

en: No displays with View permissions
fr: Aucun afficheur autorisé à être visualisé

en: No file to return
fr: Aucun fichier retourné

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
fr: UDP n'étant pas supporté, aucun magic packet n'a pu être envoyé

en: No matching records found
fr: Aucun enregistrement concordant

en: No playlists to preview
fr: Aucune liste de lecture n'est disponible pour la prévisualisation

en: No records
fr: Aucun enregistrement

en: No regions present
fr: Aucune région présente

en: No tags to assign
fr: Aucun tags à assigner

en: No tags to unassign
fr: Pas de tag à enlever

en: No tweets
fr: Aucun Tweets

en: No widgets to preview
fr: Aucun widget n'est disponible pour la prévisualisation

en: None
fr: Rien

en: North
fr: Nord

en: North East
fr: Nord est

en: North West
fr: Nord ouest

en: Norwegian Bokmål
fr: Norvégien bokmål

en: Not Found
fr: Non trouvé

en: Not Required.
fr: Non requis

en: Not a folder
fr: Ceci n'est pas un dossier

en: Note: It will only be updated in layouts you have permission to edit.
fr: Note: Seuls les Mises en page que vous avez l'autorisation de modifier seront mises à jour.

en: Notify current layout
fr: Indique la Mise en page actuelle

en: November
fr: Novembre

en: Now Showing
fr: En cours

en: Number
fr: Numéro

en: Number of Items
fr: Nombre d'objets

en: Number of Plays
fr: Nombre de lectures

en: Object
fr: Objet

en: October
fr: Octobre

en: Off
fr: Désactivé

en: Off when transparent
fr: Désactivé quand transparent

en: Offset
fr: Décalage

en: Offset Left
fr: Décalage vers la gauche

en: Offset Top
fr: Décalage vers le haut

en: On
fr: Activé

en: On Demand
fr: À la demande

en: On Windows, should the player use taskkill to terminate commands.
fr: Sur Windows, le diffuseur doit-il envoyer l'instruction Taskkill pour terminer les commandes.

en: Only 1 default per display type is allowed.
fr: Seulement 1 type d'affichage par défaut est autorisé.

en: Only Administrator Users can truncate the log
fr: Seul un Administrateur peut purger les messages du journal des événements

en: Only show Daytime weather conditions
fr: Afficher uniquement les prévision de la journée.

en: Only super and group admins can create users
fr: Seul les super administrateurs et les administrateurs de groupe peuvent créer des utilisateurs

en: Open Natively
fr: Ouvrir nativement

en: Open VNC Link in new window?
fr: Ouvrir le lien VNC dans une nouvelle fenêtre ?

en: Open the Filter Form
fr: Ouvrir le formulaire de filtres

en: Open the Manual in a new Window
fr: Ouvrir le manuel dans une nouvelle fenêtre

en: Optional Stylesheet
fr: Feuille de style optionnelle

en: Optionally choose a template you have saved before.
fr: Choisissez éventuellement un modèle que vous avez enregistré auparavant.

en: Or
fr: Ou

en: Order
fr: Ordre

en: Order Changed
fr: Ordre changé

en: Out Transition
fr: Transition sortante

en: Output Audit Trail as CSV
fr: Audit sorties en CSV

en: Overlay Layout
fr: Mise en Page en superposition

en: Overlay Layouts
fr: Mises en Page en superposition

en: Override the screen dimensions (left,top,width,height). Requires restart. Care should be taken to ensure these are within the actual screen size.
fr: Remplacer les dimensions de l'écran (gauche, haut, largeur, hauteur). Nécessite un redémarrage. Ces valeurs doivent être contenues dans les dimensions de l'écran actuel.

en: Override the template?
fr: Modifier le modèle ?

en: Overwrite existing data?
fr: Ecraser les données existantes?

en: Owner
fr: Propriétaire

en: PCRE
fr: PCRE (Expressions régulières Perl)

en: PDO support with MySQL drivers must be enabled in PHP.
fr: Le support PDO avec les pilotes MySQL doit être activé dans PHP.

en: PHP Calendar extension to function.
fr: L'extension PHP Calendar est requise

en: PHP DOM XML extension to function.
fr: L'extension PHP DOM XML est requise

en: PHP DOM core functionality enabled.
fr: Le noyau PHP DOM est requis

en: PHP GD extension to function.
fr: L'extension PHP GD est requise

en: PHP Gettext support to function.
fr: Le support Gettext pour PHP est requis

en: PHP JSON extension required to function.
fr: Extension PHP JSON requis

en: PHP Mcrypt extension to function.
fr: L'extension PHP Mcrypt est requise

en: PHP PCRE support to function.
fr: Le support PCRE pour PHP est requis

en: PHP SOAP extension required to function.
fr: L'extension PHP SOAP est requise

en: PHP Version
fr: Version de PHP

en: PHP session support to function.
fr: Les sessions PHP sont requises

en: PHP step class does not exist
fr: La classe PHP step n'existe pas

en: PHP version %s or later required.
fr: PHP version %s ou plus requis.

en: Page Height
fr: Hauteur de la page

en: Page Security
fr: Page Sécurité

en: Page Width
fr: Largeur de la page

en: Page not found
fr: Page introuvable

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Changed
fr: Mot de passe changé

en: Password Policy Regular Expression
fr: Expression régulière création de mot de passe

en: Password Protect Settings
fr: Configuration du mot de passe

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Path
fr: Chemin

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
fr: Le format de l'adresse MAC n'est pas "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = chiffre ou lettre MAJUSCULE)

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
fr: Le format deu mot de passe SecureOn n'est pas "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = chiffre ou lettre MAJUSCULE)

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
fr: Le format du mot de passe SecureOn n'est pas "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = chiffre ou lettre MAJUSCULE)

en: Pending
fr: En attente

en: Per Minute
fr: par minute

en: Permissions Updated
fr: Permissions modifiées

en: Permissions form requested with an invalid entity
fr: Formulaire de permissions demandés avec une entité invalide

en: Permissions form requested without an object
fr: Formulaire de permissions demandés sans un objet

en: Permissions requested without an entity
fr: Permissions demandées sans une entité

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Pick a command
fr: Choisir une commande

en: Pick a command to send to the Player. If the CMS has XMR enabled this will be sent immediately, otherwise it will show an error.
fr: Choisir une commande à envoyer au Diffuseur. Si le CMS dispose d' XMR d'activé cette commande sera envoyée immédiatement, autrement, un message d'erreur sera affiché.

en: Pick the background image from the library. It is recommended to pick JPG images as Windows Players can only show JPG background images.
fr: Prendre l'image de fond depuis la Librarie. Il est recommandé de prendre des images JPG, car le client Windows n'est compatible qu'avec les images de fond JPG

en: Play again?
fr: Visualiser à nouveau?

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Please click here to continue
fr: Cliquez ici pour continuer

en: Please enter a Link for this Ticker
fr: Veuillez indiquer un lien pour ce ticker

en: Please enter a Password.
fr: Merci de saisir un mot de passe

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
fr: Entrez une clause SQL pour définir comment doit être trier les données de ce DataSet

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
fr: Veuillez sélectionner une clause SQL pour filtrer ce DataSet (objet représentant la base de donnée).

en: Please enter a code between 1 and 50 characters
fr: Veuillez entrer un code compris entre 1 et 50 caractères

en: Please enter a command name between 1 and 254 characters
fr: Veuillez entrer un nom de commande compris entre 1 et 254 caractères

en: Please enter a description between 1 and 1000 characters
fr: Entrer une description comprise entre 1 et 1000 caractères

en: Please enter a display group name
fr: Merci de renseigner un nom de groupe d'afficheurs

en: Please enter a duration
fr: Veuillez indiquer une durée

en: Please enter a duration.
fr: Veuillez saisir une durée

en: Please enter a from date
fr: Entrer une date de début

en: Please enter a full path name giving the location of this video on the client
fr: Veuillez entrer le chemin complet pour cette vidéo sur l'Afficheur

en: Please enter a link
fr: Veuillez entrer un lien

en: Please enter a password for this user.
fr: Entrez le mot de passe pour cet utilisateur

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
fr: Entrer un mot de passe pour cet utilisateur. Cet utilisateur aura un accès complet au système

en: Please enter a search term
fr: Veuillez entrer un mot clé

en: Please enter a user name for the first administrator account.
fr: Entrer un nom d'utilisateur pour le premier compte d'administrateur.

en: Please enter a valid email address or leave it empty.
fr: Veuillez entrer une adresse mail valide ou laisser ce champ vide

en: Please enter password for the Admin account.
fr: Entrez le mot de passe pour le compte administrateur.

en: Please enter some text
fr: S'il vous plait, entrer du texte

en: Please enter the Lower Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)
fr: Veuillez entrer la limite minimale de lignes pour ce DataSet. Indiquez 0 pour ne donner aucune limite.

en: Please enter the Lower Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)')
fr: Entrez le nombre minimale de ligne pour ce DataSet (objet représentant la base de donnée). Indiquez 0 pour ne donner aucune limite.

en: Please enter the Upper Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)
fr: Entrez le nombre maximale de ligne pour ce DataSet (objet représentant la base de données). Indiquez 0 pour ne donner aucune limite.

en: Please enter the hostname for the MySQL server. This is usually localhost.
fr: Entrez le nom d'hôte pour le serveur MySQL. Ceci est habituellement localhost.

en: Please enter the name of the database that should be created.
fr: Entrez le nom de la base de données qui doit être créé.

en: Please enter the name of the database that should be used.
fr: Veuillez entrer le nom de la base de donnée devant être utilisée

en: Please enter the name of the database user that should be created.
fr: Entrez le nom de l'utilisateur de base de données qui doit être créé.

en: Please enter the name of the database user that should be used.
fr: Entrez le nom de la base de donnée de l'utilisateur devant être utilisée.

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
fr: Entrez le nombre de lignes par page. Indiquez 0 pour n'avoir aucune page.

en: Please enter the private address for XMR.
fr: Veuillez entrer l'adresse XMR privée

en: Please enter the public address for XMR.
fr: Entrer l'adresse publique pour XMR

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per day this could be set to 60.
fr: Veuillez entrer l'interval de mise à jour en minutes. Cette interval doit être laissée la plus haute possible, par exemple, si les éléments ne change qu'une fois par heure, indiquez 60.

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per hour this could be set to 60.
fr: Veuillez entrer l'interval de mise à jour en minutes. Cette interval doit être laissée la plus haute possible, par exemple, si les éléments ne change qu'une fois par heure, indiquez 60.

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
fr: Entrez le nom d'utilisateur d'un compte qui possède des privilèges d'administrateur sur le serveur MySQL.

en: Please enter your current password
fr: Saisissez votre mot de passe actuel

en: Please enter your new password
fr: Saisissez votre nouveau mot de passe

en: Please note: The folder location for mysqldump must be available in your path environment variable for this to work and the php exec command must be enabled.
fr: Veuillez noter que la localisation du dossier pour mysqldump doit être disponible dans les vos chemins de variables d'environnement pour fonctionner et que la commande "PHP exec" doit être activée.

en: Please press Request Forecast
fr: Cliquez sur Prévision

en: Please provide Media to Assign
fr: Veuillez fournir un média à attribuer

en: Please provide a Layout
fr: Veuillez fournir une Mise en page

en: Please provide a body
fr: Le corps de texte ne peut être vide

en: Please provide a column heading.
fr: Veuillez fournir un en-tête de colonne.

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
fr: Fournir un hôte de base de données. Ceci est habituellement localhost.

en: Please provide a from/to date.
fr: Veuillez fournir une plage de dates

en: Please provide a height
fr: Veuillez fournir une hauteur

en: Please provide a name
fr: Veuillez fournir un nom

en: Please provide a name for the existing database.
fr: Fournir un nom pour la base de données existante.

en: Please provide a name for the new database.
fr: Fournir à un nom pour la nouvelle base de données.

en: Please provide a password for the existing database.
fr: Fournir un mot de passe pour la base de données existante.

en: Please provide a password for the new database.
fr: Donner un mot de passe au nouvel utilisateur de la nouvelle base de données.

en: Please provide a subject
fr: Merci d'indiquer un sujet

en: Please provide a user for the existing database.
fr: Fournir à un utilisateur pour la base de données existante.

en: Please provide a user for the new database.
fr: Donner un nom au nouvel utilisateur pour la nouvelle base de données.

en: Please provide a width
fr: Veuillez fournir une largeur

en: Please provide an admin user name.
fr: Nom de l'administrateur

en: Please provide your credentials
fr: Veuillez vous authentifier

en: Please read through the release notes before you begin as they contain important information about this new release.
fr: Merci de  lire les notes de la version avant de commencer, car ils contiennent des informations importantes sur cette nouvelle version.

en: Please repeat the new Password.
fr: Re-saisissez le mot de passe.

en: Please save the pending position changes first by clicking Save Positions or cancel by clicking Undo.
fr: Sauvegardez d'abord la position actuelle des éléments en cliquant sur Enregistrer la position ou annulez en cliquant sur Annuler.

en: Please save this file to your PC.
fr: Enregistrez ce fichier sur votre PC.

en: Please select a Campaign/Layout for this event.
fr: Veuillez sélectionner une Campagne ou une Mise en page pour cet événement

en: Please select a Command for this event.
fr: Veuillez sélectionner une Commande pour cette événement.

en: Please select a DataSet
fr: Veuillez sélectionner un DataSet.

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
fr: Sélectionner une mise en page ou la campagne de cet événement à afficher

en: Please select a clock face.
fr: Veuillez choisir l'apparence de l'horloge

en: Please select a command for this Event.
fr: Veuillez choisir une commande pour cette événement.

en: Please select a theme for the clock.
fr: Sélectionner un thème pour l'horloge.

en: Please select at least one option
fr: Choisissez au moins une option

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
fr: Sélectionner un ou plusieurs Afficheurs / Groupes d'afficheurs pour cet événement.

en: Please select the Event Type
fr: Veuillez sélectionner le type d'événement

en: Please select the effect that will be used to transition between items. If all items should be output, select None. Marquee effects are CPU intensive and may not be suitable for lower power displays.
fr: Veuillez sélectionner l'effet devant être utilisé pour la transition entre les éléments. Si tout les éléments sortent, sélectionnez Aucun. Les effets de type Marquee utilisent intensivement le CPU et ne sont pas recommandés pour les afficheurs de faible capacités.

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
fr: Choisir l'ordre que cet événement devrait apparaître par rapport aux autres quand il y a plus d'un événement prévu

en: Please select the type of clock to display.
fr: Sélectionnez le type d'horloge à afficher.

en: Please tick the box if you would like to delete all the Data contained in this DataSet
fr: Cochez cette case si vous souhaitez effacer toutes les données contenues dans ce DataSet

en: Polish
fr: Polonais

en: Popular
fr: Populaire

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
fr: Le numéro de port n'est pas compris entre 0 et 65536. Port indiqué :

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Prev
fr: Préc.

en: Prevent Sleep?
fr: Empêcher la veille ?

en: Preview Campaign
fr: Aperçu de la campagne

en: Preview Enabled
fr: Aperçu activé

en: Preview Enabled variable must be a number
fr: La variable indiquant l'activation de la prévisualisation doit être un chiffre.

en: Preview Enabled?
fr: Activer l'aperçu ?

en: Preview Layout
fr: Aperçu de la Mise en page

en: Preview for Layout
fr: Prévisualisation du layout

en: Previous
fr: Précédent

en: Priority
fr: Planification prioritaire ?

en: Problem copying file in the Library Folder
fr: Problème lors de la copie du fichier dans la Médiathèque

en: Problem copying provided file into the Library Folder
fr: Erreur lors de la copie du fichier dans la Librairie

en: Problem moving downloaded file into the Library Folder
fr: Erreur lors du déplacement du fichier téléchargé dans la Librairie

en: Problem moving uploaded file into the Library Folder
fr: Problème lors du déplacement du fichier envoyé dans la Médiathèque

en: Problem with Form Template
fr: Problème avec le modèle du formulaire

en: Processing...
fr: En cours...

en: Provide a Password which will be required to access settings
fr: Fournir un mot de passe qui sera nécessaire pour accéder aux paramètres

en: Provided Data Type doesn't exist
fr: Le type de données envoyé n'existe pas

en: Provided DataSet Column Type doesn't exist
fr: Ce type de colonne de Base de données n'existe pas

en: Provided Object not under permission management
fr: Objet fournit en dehors de l'agent de permission

en: Proxy Credentials
fr: Identifiants proxy

en: Proxy Exceptions
fr: Exceptions du proxy

en: Proxy Port
fr: Port du proxy

en: Proxy URL
fr: Adresse du Proxy (URL)

en: Query
fr: Requête

en: Read more
fr: En savoir plus

en: Reassign all items this User owns to the selected User.
fr: Attribuer tous les éléments dont cet utilisateur est propriétaire à l'utilisateur choisi.

en: Reassign items to another User
fr: Attribuer les éléments à un autre utilisateur

en: Recent
fr: Récent

en: Recent shows only the most recent tweets, Popular the most popular and Mixed includes both popular and recent results.
fr: Récents n'affiche que les tweets les plus récents, Populaires les tweets les plus populaires (nombre de retweet, nombre de favoris) et Mixe affiche un mélange des plus populaires et des plus récents.

en: Recovery for Display %s
fr: Récupération pour l'afficheur %s

en: Recreate the Problem in a new window.
fr: Recréez le problème dans une nouvelle fenêtre.

en: Recurring
fr: Récurrent

en: Reference
fr: Références

en: Reference 1
fr: Référence 1

en: Reference 2
fr: Référence 2

en: Reference 3
fr: Référence 3

en: Reference 4
fr: Référence 4

en: Reference 5
fr: Référence 5

en: Refresh
fr: Rafraichir

en: Refresh the Log
fr: Rafraîchir les logs

en: Region
fr: Région

en: Region Options
fr: Options de Région

en: Region Timeline
fr: Ligne temporelle de la Région

en: Region not found
fr: Région introuvable

en: Release Notes
fr: Notes de version

en: Remaining
fr: Restant

en: Remove URLs?
fr: Supprimer les URLs ?

en: Remove all media not currently in use?
fr: Supprimer tous les médias non utilisés actuellement ?

en: Remove old revisions
fr: Supprimer les anciennes versions

en: Remove the XMR configuration for this Player and send a rekey action.
fr: Retirer la configuration XMR pour le Diffuseur et régénérer la clé de connexion.

en: Removed Audio
fr: Audio supprimé

en: Repeat every
fr: Tout répéter

en: Repeat the new Password for this user.
fr: Re-saisissez votre nouveau mot de passe pour cet utilisateur.

en: Repeats
fr: Répétitions

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace Existing Media?
fr: Remplacer le média exitant ?

en: Report Fault
fr: Signaler une erreur

en: Report an application fault
fr: Signaler une erreur de l'application

en: Request Screen Shot
fr: Requête de capture d'écran

en: Request sent for %s
fr: Requête envoyé à %s

en: Requested On
fr: Demandé le

en: Required file not found for Display and Layout Combination
fr: Fichier pour la combinaison de l'Afficheur et de la Mise en Page introuvable

en: Required file not found for Display and Layout Widget
fr: Un fichier requis pour la Mise en page et le Widget introuvable

en: Required file not found for Display and Media Combination
fr: Fichier pour la combinaison de l'Afficheur et du Média introuvable

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
fr: Nécessite la fonction PHP Fileinfo. Sous Windows, vous devez activer php_fileinfo.dll dans votre fichier php.ini.

en: Reset Secret?
fr: Réinitialiser clé secrète ?

en: Reset your client secret to prevent access from any existing application.
fr: Réinitialiser la clé secrète de votre afficheur pour empêcher l'accès par d'autres applications.

en: Reshow welcome
fr: Afficher de nouveau l'écran d'accueil

en: Resolution
fr: Résolution

en: Resolutions
fr: Résolutions

en: Results
fr: Résultats

en: Retest
fr: Tester de nouveau

en: Retire
fr: Retirer

en: Retire %layout%
fr: Enlever cette Mise en page ?

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
fr: Enlever cette Mise en page. Elle ne sera plus visible dans les listes.

en: Retire this media?
fr: Enlever ce média ?

en: Retired
fr: Retiré

en: Retired %s
fr: %s retiré

en: Retired media remains on existing Layouts but is not available to assign to new Layouts.
fr: Les médias enlevés existent toujours pour les Mises en page les utilisant mais ne peuvent plus être utilisé pour de nouvelles Mise en page

en: Retired?
fr: Retiré ?

en: Retype New Password
fr: Confirmez le mot de passe

en: Reverse Landscape
fr: Paysage inversé

en: Reverse Portrait
fr: Portrait inversé

en: Revised
fr: Révisée

en: Right
fr: Droite

en: Right to Left (RTL)
fr: De la droite vers la gauche (RTL)

en: Rows per page
fr: Nombre de lignes par page

en: Run
fr: Exécuter

en: Run Now
fr: Exécuter maintenant

en: Run Now set on %s
fr: Exécuter maintenant mis à %s

en: Run On
fr: Activé le

en: Run through the library and remove unused and unnecessary files
fr: Parcourir la librairie et supprimer les fichier inutilisés.

en: Russian
fr: Russe

en: SOAP Extension
fr: Extension SOAP

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save Order
fr: Sauvegarder l'ordre

en: Save Template
fr: Sauver ce modèle (template)

en: Save this Layout as a Template?
fr: Sauvegarder cette mise en page comme un modèle?

en: Saved %s
fr: %s enregistré

en: Scale Content?
fr: Redimensionner l'élément ?

en: Scale Percentage
fr: Taille en pourcentage

en: Scale type
fr: Type de redimensionnement

en: Schedule
fr: Planification

en: Schedule Event
fr: Programmation d'événement

en: Schedule Now
fr: Planifier maintenant

en: Schedule with view permissions?
fr: Planifier avec le droit d'accès de lecture ?

en: Screen Dimensions
fr: Taille de l'écran

en: Screen Shot Size
fr: Taille de la capture d'écran

en: Screen design and presentation is managed on a Layout. You can have as many layouts as you want and design them in the CMS.
fr: La conception et la présentation de l'écran sont gérées avec une mise en page. Vous pouvez avoir autant de modèles que vous le voulez et les concevoir dans le CMS.

en: Screen shot interval
fr: Intervalle de capture d'écran

en: Screen shot?
fr: Capture d'écran ?

en: Scroll Horizontal
fr: Défilement horizontal

en: Scroll Vertical
fr: Défilement vertical

en: Search Term
fr: Terme de recherche

en: Search:
fr: Rechercher:

en: Seconds
fr: Secondes

en: Seconds this event should be scheduled for
fr: Seconde à laquelle cet événement est prévue

en: Select the Installer File that should be pushed to the Players listed and installed.
fr: Sélectionnez le fichier d'installation devant être appliqué aux Diffuseurs listés ci-dessous.

en: Select the end time for this event
fr: Sélectionnez le moment de fin pour cet événement

en: Select the language you would like to use.
fr: Sélectionnez la langues devant être utilisée.

en: Select the start time for this event
fr: Sélectionnez l'heure de début pour cet événement

en: Select the template you would like to apply. This can be overridden using the check box below.
fr: Sélectionnez le modèle à appliquer. Peut être modifié en cochant la case ci-dessous.

en: Select the type of event to schedule
fr: Sélectionnez le type d'événement à planifier

en: Select to create a new database
fr: Créer une nouvelle base de données

en: Select to use an existing database. Please note that when you use an existing database it must be empty of all other contents.
fr: Sélectionnez d'utiliser une base de données existante. Noter que lorsque vous utilisez une base de données existante, elle doit être vide de tous autres contenus.

en: Selected home page does not exist
fr: La page d'accueil sélectionnée n'existe pas

en: Selecting this option will remove any media that is not currently being used in Layouts or linked to Displays. This process cannot be reversed.
fr: En choisissant cette option, tous les médias qui ne sont pas liés à un afficheur ou utilisés dans une mise en page seront effacés. Cette opération ne peut être annulée.

en: Send Command
fr: Envoyer une commande

en: Send Schedule in advance?
fr: Envoyer la planification en avance ?

en: Send files in advance?
fr: Envoyer les fichiers en avance ?

en: Send something down to your display and watch it come alive! Create events on Displays / Groups for Layouts / Campaigns, create repeat events and much more.
fr: Envoyer quelque chose à votre afficheur pour le voir s'animer ! Créez des événements sur les afficheurs avec des Mises en page, des Campagnes, la planification d'événements et bien plus encore.

en: Sending email address
fr: Adresse d'envoi de mails

en: September
fr: Septembre

en: Serbian
fr: Serbe

en: Server Key
fr: Clef Serveur

en: Server Mode
fr: Mode de Serveur

en: Set Full Screen
fr: Afficher en plein-écran

en: Set Instructions for Upgrading this Player
fr: Suivre les instructions pour la mise à jour de ce Diffuseur

en: Set a duration?
fr: Définir une durée ?

en: Set the default timezone for the application
fr: Réglez le fuseau horaire par défaut pour l'application

en: Set the device time using the CMS. Only available on rooted devices or system signed players.
fr: Définit l'heure de l'appareil en utilisant le CMS. Disponible uniquement pour les appareils rooter ou les diffuseurs marqués

en: Set the level of logging the CMS should record. In production systems "error" is recommended.
fr: Définit le niveau d'entrée autorisé par le CMS dans le journal des événements. En mode production, le niveau "Erreur" est recommandé.

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
fr: Réglez l'orientation de l'appareil (mode portrait ne fonctionnera que si elle est supportée par le matériel) Demande de redémarrage requise.

en: Sets the admin message to be displayed on the client page at all times
fr: Définir le message de l'administrateur affiché constamment sur le client

en: Sets the default user type selected when creating a user.\r\n<br />\r\nWe recommend that this is set to "User"
fr: Définit le type d'utilisateur sélectionné par défaut lors de la création d'un utilisateur. \r\n<br />\r\nNous recommandons que cette option soit réglée sur "Utilisateur"

en: Setting
fr: Réglage

en: Settings
fr: Paramètres

en: Settings Profile?
fr: Profil d'afficheur

en: Settings Updated
fr: Paramètres mis à jour

en: Shell Command
fr: Commande Shell

en: Shell Command Allow List
fr: Liste des commandes Shell autorisées

en: Should Microsoft PowerPoint be Enabled?
fr: Microsoft PowerPoint doit-il être activé ?

en: Should Videos we fail to play be blacklisted and no longer attempted?
fr: Les vidéos qui n'ont pu être diffusées doivent-elles être suspendues définitivement?

en: Should items be shown side by side?
fr: Les éléments doivent-ils être affichés côte à côte ?

en: Should the Dashboard show latest news? The address is provided by the theme.
fr: Le Tableau de bord doit-il faire figurer les dernières nouvelles ? L'adresse est fournie par le thème.

en: Should the HTML be shown with a transparent background. Not current available on the Windows Display Client.
fr: Le HTML doit-il avoir un fond transparent ? Ne fonctionne pas actuellement sur la version Windows

en: Should the HTML be shown with a transparent background. Not currently available on the Windows Display Client.
fr: Le HTML doit-il avoir un fond transparent ? Ne fonctionne pas actuellement sur la version Windows

en: Should the application icon be shown in the task bar?
fr: L'icône de l'application doit-elle s'afficher dans la barre des tâches ?

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
fr: L'application doit-elle envoyer des statistiques de diffusion au CMS ?

en: Should the client information screen require the CTRL key?
fr: L'écran d'informations du client a-t-il besoin de la touche CTRL enfoncée?

en: Should the clock show seconds or not?
fr: L'horloge doit-elle afficher les secondes ?

en: Should the embedded content be scaled along with the layout?
fr: Le contenu web embarqué doit-il être mis à l'échelle avec la mise en page?

en: Should the player forcefully terminate the command after the duration specified. Leave unchecked to let the command terminate naturally.
fr: Le Diffuseur doit-il terminer la commande après la durée spécifier ? Laisser décoché pour laisser la commande se terminer normalement.

en: Should the player launch this command through the windows command line (cmd.exe)? This is useful for batch files. If you try to terminate this command only the command line will be terminated.
fr: Le Diffuseur doit-il lancer la commande grâce au Cmd.exe ? Utile pour les fichiers Batch. Si vous essayez de terminer cette commande, seule la ligne de commande sera terminée.

en: Should the server send anonymous statistics back to the Xibo project?
fr: Le serveur peut-il envoyer des statistiques anonymes au projet Xibo ?

en: Should the video be muted?
fr: Faut-il que la vidéo soit muete ?

en: Should this display be tested against the global time out or the client collection interval?
fr: Cet écran doit-il être testé après le délai d'attente global, ou bien l'intervalle de collecte du client ?

en: Should this event have an order?
fr: Cette événement dispose t-il d'un ordre ?

en: Show
fr: Afficher

en: Show Seconds?
fr: Afficher les secondes ?

en: Show _MENU_ entries
fr: En afficher _MENU_

en: Show items side by side?
fr: Afficher les éléments côte à côte ?

en: Show the icon in the task bar?
fr: Afficher l'icône dans la barre des tâches ?

en: Show the table headings?
fr: Afficher l'en-tête ?

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
fr: Afficher 0 sur 0 de 0 élément(s)

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
fr: Afficher _START_ sur _END_ de _TOTAL_ élément(s)

en: Shuffle
fr: Aléatoire

en: Simplified Chinese
fr: Chinois simplifié

en: Single Display
fr: Mono Ecran

en: Size
fr: Taille

en: Size (bytes)
fr: Taille (Bytes)

en: Size and coordinates must be generic
fr: La taille et les coordonnées doivent être génériques

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Sorry there is an error with this request, cannot set inherited permissions
fr: Désolé il y a une erreur avec cette requête, on ne peut paramétrer des permissions hérités

en: Sorry this function is disabled.
fr: Désolé, cette fonctionnalité est désactivée.

en: Sorry we could not find that page. Please check your URL or press back in your browser
fr: Désolé cette page est introuvable. Veuillez vérifier le lien ou appuyer sur retour dans votre navigateur

en: Sorry, Fonts do not have any editable properties.
fr: Désolé, les polices de caractères n'ont pas de propriétés modifiables.

en: Sorry, no items have been selected.
fr: Désolé, aucun élément a été sélectionné.

en: Source Type
fr: Type de source

en: South
fr: Sud

en: South East
fr: Sud est

en: South West
fr: Sud ouest

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Speed
fr: Vitesse

en: Start
fr: Démarrer

en: Start Time
fr: Début

en: Start delay for device start up
fr: Délai de lancement lors du démarrage de l'équipement

en: Start during device start up?
fr: Lancement lors du démarrage de l'appareil ?

en: Start of the Feed
fr: Début du flux de données

en: Start upload
fr: Démarrer l'envoi

en: Start/End time are empty or in an incorrect format
fr: Les temps de Début / Fin sont vides ou ont un format incorrect

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Status
fr: État

en: Status Dashboard Widget
fr: Widget du Tableau de bord

en: Step
fr: Étape

en: Step #
fr: Étapes #

en: Stop the player PC power management from Sleeping the PC
fr: Empêche le PC d'entrer en mode veille

en: Storage Available
fr: Espace de stockage disponible

en: Storage Free %
fr: Espace de stockage libre %

en: Storage Total
fr: Espace de stockage total

en: Store HTML resources on the Internal Storage?
fr: Enregistrer les ressources HTML sur la mémoire interne?

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
fr: Enregistrer toutes les ressources HTML sur la mémoire interne? Doit être sélectionné si l'appareil ne peut pas afficher du texte, ticker, les médias du DataSet.

en: Stored Command: %s
fr: Commandes stockées: %s

en: Stretch
fr: Étirer

en: String
fr: Chaîne

en: String appended to the maintenance script to prevent malicious calls to the script.
fr: Chaîne ajoutée au script de maintenance pour éviter l'appel non désirée de ce script

en: Substitute
fr: Suppléant

en: Success
fr: Réussi

en: Support for uploading large files is recommended.
fr: Le support de l'envoi de gros fichiers est recommandé.

en: Swedish
fr: Suédois

en: Switched to Debug Mode
fr: Passé en mode de débogage

en: Switched to Normal Mode
fr: Passé en mode Normal

en: Tag
fr: Marqueur(s)

en: Tag this media. Comma Separated.
fr: Libeller ce média. Séparer par des virgules.

en: Tagged %s
fr: %s taggé

en: Tags
fr: Marqueurs

en: Tags for this Template - used when searching for it. Comma delimited. (1 - 250 characters)
fr: Marqueurs pour ce modèle utilisés lors de la recherche. Délimités par des virgules, l'ensemble des marqueurs doit être compris entre 1 et 250 caractères.

en: Tags for this layout - used when searching for it. Comma delimited. (1 - 250 characters)
fr: Marqueurs pour cette Mise en page utilisés lors de sa recherche. Délimité par des virgules, l'ensemble doit être compris entre 1 et 250 caractères.

en: Take items from the
fr: Choisir les éléments depuis

en: Take the items from the beginning or the end of the list
fr: Sélectionner les objets depuis le début ou la fin de la liste

en: Task already running
fr: La tâche fonctionne déjà

en: Template
fr: Modèle

en: Template Missing
fr: Modèle manquant

en: Template for Current Forecast
fr: Modèle pour la prévision actuelle

en: Template for Daily Forecast
fr: Modèle pour la prévision de la journée

en: Templates
fr: Modèles

en: Tetum
fr: Tétoum

en: Text
fr: Texte

en: Text direction
fr: Direction du texte

en: Thank you for choosing %themeName%. This installation wizard will take you through
                    setting up %themeName% one step at a time. There are 6 steps in total, the first one is below.
fr: Merci d'avoir choisi %themeName%. Cet assistant d'installation va vous guider lors de la configuration de %themeName% pas à pas. Il y a au total 6 étapes et la première est juste en dessous.

en: Thank you for upgrading
fr: Merci d'avoir effectué la mise à jour

en: The CMS has already been installed. Please contact your system administrator.
fr: Le CMS a déjà été installé. Merci de contacter votre administrateur système.

en: The CMS is temporarily off-line as an upgrade is in progress. Please check with your system administrator for updates or refresh your page in a few minutes.
fr: Le CMS est temporairement hors ligne suite à une mise à jour en cours. Vérifier avec votre administrateur système pour les mises à jour ou actualiser votre page dans quelques minutes.

en: The Date Format to use when displaying dates in the CMS.
fr: Le format de date à utiliser lors de l'affichage des dates dans le CMS.

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
fr: La mise en page par défaut à afficher quand il n'y a pas de contenu.

en: The Email Address for this user.
fr: Adresse mail de cet utilisateur

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
fr: Extensions autorisés pour les fichiers, chaque extension doit être séparée par une virgule

en: The Height for this Resolution
fr: La hauteur de cette résolution

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
fr: Hauteur de la fenêtre d'affichage. 0 signifie pleine hauteur

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
fr: L'adresse IP du domaine de diffusion de l'hôte distant (ou de sa passerelle)

en: The Image to display for this module. This should be a path relative to the root of the installation.
fr: Image à afficher pour ce module. Devrais contenir un chemin relatif à la racine de l'installation.

en: The Intent Action to use for requesting a screen shot. Leave empty to natively create an image from the player screen content.
fr: L'Intent Action utilisé pour l'impression d'écran. Laisser vide si vous voulez créer une image du contenu du Diffuseur

en: The Latitude for this weather module
fr: Latitude pour ce module météorologique

en: The Latitude of this display
fr: La latitude de cet écran

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
fr: Le répertoire de la librairie que vous avez choisi n'est pas vide. Veuillez indiquer le chemin d'un dossier vide.

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
fr: Le serveur Web n'a pas la permission d'écrire à l'intérieur du répertoire de la librairie que vous avez spécifié.  Veuillez modifier les permissions et essayez à nouveau.

en: The Library Location you have picked is not writeable
fr: L'emplacement sélectionné pour la Médiathèque n'est pas accessible en écriture

en: The Link for the RSS feed
fr: Lien pour le flux RSS

en: The Link to open for this help topic and category
fr: Le lien pour ouvrir cette rubrique d'aide et la catégorie

en: The Location (URL) of the webpage
fr: URL de la page web

en: The Login Name of the user.
fr: Identifiant de cet utilisateur

en: The Longitude for this weather module
fr: Longitude pour ce module météorologique

en: The Longitude of this Display
fr: La longitude de cet écran

en: The Name for this Campaign
fr: Le nom de cette Campagne

en: The Name for this Command
fr: Le nom pour cette commande

en: The Name for this Display Group
fr: Nom du Groupe d'afficheurs

en: The Name for this Display Profile
fr: Le nom de ce profil d'afficheur

en: The Name for this User Group
fr: Le nom pour ce groupe d'utilisateur

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
fr: Le nom de l'afficheur doit être compris entre 1 et 50 caractères.

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters)
fr: Nom de la Mise en page. (1 - 50 caractères)

en: The Name of the Profile - (1 - 50 characters)
fr: Le nom du profil doit être compris entre 1 et 50 caractères.

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
fr: Nom du nouveau modèle - (1 - 50 caractères)

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
fr: Nom de cet élément - Laisser vide pour utiliser le nom de fichier

en: The Number of RSS items you want to display
fr: Nombre d'objets RSS que vous souhaitez afficher

en: The Password for this user.
fr: Mot de passe de cet utilisateur

en: The Percentage to Scale this Webpage (0 - 100)
fr: Le pourcentage de la taille de cette page web (0 - 100)

en: The Region dimensions cannot be empty or negative
fr: Les dimensions de la Region ne peuvent être vides ou négatives

en: The Topic for this Help Link
fr: Le sujet de ce lien Aide

en: The Twitter Widget has not been configured yet, please ask your CMS Administrator to look at it for you.
fr: Le Widget Twitter n'a pas encore été configuré. Veuillez contacter l'administrateur.

en: The URL to connect to to PHONE_HOME (if enabled)
fr: L'URL pour se connecter à PHONE_HOME (si activé)

en: The User's First Name.
fr: Le prénom de l'utilisateur

en: The User's Last Name.
fr: Le nom de l'utilisateur

en: The User's Phone Number.
fr: Le numéro de téléphone de l'utilisateur

en: The Validation String for this Command on this display
fr: La chaine de validation pour cette commande sur cet afficheur

en: The Width for this Resolution
fr: La largueur de cette résolution

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
fr: Largeur de la fenêtre d'affichage. 0 signifie pleine largeur.

en: The YQL query to use for data
fr: La requête YQL à utiliser pour les données

en: The default layout to assign for new displays and displays which have their current default deleted.
fr: La mise en page par défaut quand les nouveaux afficheurs / les afficheurs sans mise en page par défaut

en: The direction for this transition. Only appropriate for transitions that move, such as Fly.
fr: L'orientation de cette transition. Applicable uniquement aux transitions en mouvement, telles que Fly.

en: The duration between status screen shots in minutes. 0 to disable. Warning: This is bandwidth intensive.
fr: Durée entre deux capture d'écran d'état en minutes. 0 pour désactiver. Attention : cette fonction est consommatrice de bande passante.

en: The duration for this transition, in milliseconds.
fr: Durée pour cette transition, en millisecondes

en: The duration in seconds this item should be displayed
fr: Durée d'affichage de cet élément en secondes

en: The duration in seconds this item should be displayed.
fr: Durée d'affichage de cet élément en secondes.

en: The duration in seconds this should be displayed
fr: Durée d'affichage en secondes

en: The email address will be used to license this client. This is the email address you provided when you purchased the licence.
fr: L'adresse mail sera utilisée pour enregistrer ce client. Ceci est l'adresse mail que vous avez indiqué lors de l'acquisition de la licence.

en: The end of the time window to connect to the CMS and download updates.
fr: Heure de fin de la plage horaire de connexion au CMS et de téléchargement des mises à jour.

en: The end of the time window to install application updates.
fr: Heure de fin de la plage horaire d'installation des mises à jour d'applications.

en: The format to apply to all dates in PHP date format: http://uk3.php.net/manual/en/function.date.php
fr: Format à appliquer à toutes les dates dans PHP date format: http://php.net/manual/fr/function.date.php

en: The heading for this Column
fr: L'entête de cette colonne

en: The height of the page. Leave empty to use the region height.
fr: Hauteur de la page. Laissez vide pour utiliser la hauteur de la région.

en: The latitude entered is not valid.
fr: La lattitude n'est pas valide

en: The layering order of the background image (z-index). Advanced use only.
fr: L'ordre de mise en place des images de fond (z-index). Réservé aux usages avancés

en: The layout dimensions cannot be empty
fr: La dimension de la Mise en page ne peut pas être vide

en: The left pixel position the display window should be sized from.
fr: Position du pixel gauche à partir duquel la fenêtre d'affichage doit être dimensionnée.

en: The logging level that should be recorded by the Player.
fr: Le niveau de log qui doit être enregistré par le Diffuseur

en: The longitude entered is not valid.
fr: La longitude n'est pas valide

en: The maximum number of concurrent downloads the client will attempt.
fr: Nombre maximum de téléchargements simultanés que le client tentera

en: The name must be between 1 and 100 characters
fr: Le nom doit être compris 1 et 1000 caractères

en: The new Password for this user.
fr: Nouveau mot de passe pour cet utilisateur.

en: The number of log files to upload concurrently. The lower the number the longer it will take, but the better for memory usage.
fr: Nombre de fichiers journaux téléchargés simultanément. Une valeur faible allonge la durée de l'opération mais limite l'usage de la mémoire.

en: The number of seconds to wait before starting the application after the device has started. Minimum 10.
fr: Nombre de secondes à attendre avant de lancer l'application après que l'équipement ai démarré. Minimum 10.

en: The order this column should be displayed in when entering data
fr: Ordre dans lequel les données saisies sont présentées dans cette colonne

en: The port number to use for the embedded web server on the Player. Only change this if there is a port conflict reported on the status screen.
fr: Numéro de port à utiliser pour le serveur Web incorporé sur le Diffuseur. Modifiez cette option seulement si un conflit de port est signalé sur l'écran de statut.

en: The position of the cursor when the client starts up.
fr: Position du curseur lorsque le client démarre.

en: The regions will be resized to fit with the new resolution, but you may need to adjust the content manually.
fr: Les régions seront redimensionnées à adapter à la nouvelle résolution, mais vous pouvez avoir besoin d'ajuster manuellement le contenu.

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
fr: L'effet sélectionné fonctionne mieux avec une couleur de fond. Ajoutez en une ici.

en: The settings for this display are shown below. They are taken from the active Display Profile for this Display, which can be changed in Display Settings. If you have altered the Settings Profile above, you will need to save and re-show the form.
fr: La configuration pour cet afficheur est affichée en dessous. Ces informations sont prises depuis le profil d'afficheur de cet afficheur pouvant être modifiés dans les Paramètres Afficheurs. Si vous avez modifié ce profil d'afficheur, vous devez sauvegarder et réafficher ce formulaire.

en: The size of the largest dimension. Empty or 0 means the screen size.
fr: La taille de la dimension la plus large. Pour laisser à la taille de l'écran, mettre 0 ou laisser vide.

en: The source for this Ticker
fr: Source de ce Ticker

en: The standard browser cache will be used - we recommend this is switched off unless specifically required. Effects Web Page and Embedded.
fr: Le cache du navigateur sera utilisé - Off par défaut, sauf en cas d'infos contraires. Agit sur les pages Web et le Web embarqué

en: The start of the time window to connect to the CMS and download updates.
fr: Heure de début de la plage horaire de connexion au CMS et de téléchargement des mises à jour.

en: The start of the time window to install application updates.
fr: Heure de début de la plage horaire d'installation des mises à jour d'applications.

en: The starting point from the left in pixels
fr: Le point de départ à partir de la gauche, en pixels

en: The starting point from the top in pixels
fr: Le point de départ à partir du haut, en pixels

en: The steps involved in this upgrade have been listed below, clicking the start button will run through the steps one by one.
fr: Les étapes de la mise à jour sont listées ci-dessous, cliquez sur démarrer pour lancer l'installation pas à pas.

en: The theme "%s" does not exist
fr: Le thème "%s" n'existe pas

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
fr: Heure à laquelle l'afficheur va recevoir une requête de réveil par le réseau. Utilisez une horloge de 24 heures - e.g. 19h00. La maintenance doit être activée.

en: The timezone for this display, or empty to use the CMS timezone
fr: Fuseau horaire pour cet afficheur, laissez vide pour utiliser celui du CMS

en: The top pixel position the display window should be sized from.
fr: Position du pixel haut à partir duquel la fenêtre d'affichage doit être dimensionnée.

en: The value in Number of Items must be numeric.
fr: La valeur de Nombre d'Objets doit être un chiffre

en: The width of the page. Leave empty to use the region width.
fr: La largeur de la page. Laisser vide pour utiliser la largeur de la région.

en: Theme
fr: Thème

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the Display
fr: Il y a des éléments sur cette mise en page qui ne peuvent être évalués par l'afficheur

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the client
fr: Certains éléments de cette Mise en page ne peuvent être évalués que par le client

en: There are no tweets to display
fr: Aucun tweet à afficher

en: There is %size% of data stored in %quantity% files . Are you sure you want to proceed?
fr: Il y a %size% stockés dans %quantity% files. Êtes-vous certain de vouloir continuer ?

en: There is a problem with this installation. "install.php" should be deleted.
fr: Il y a eu un problème avec l'installation. "install.php" devrait être supprimé.

en: There is already a group with this name. Please choose another.
fr: Ce nom de group est déjà utilisé, veuillez en choisir un autre.

en: There is already a user with this name. Please choose another.
fr: Nom d'utilisateur déjà utilisé. Merci d'en choisir un autre.

en: There is already dataSet called %s. Please choose another name.
fr: Un DataSet nommée %s existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
fr: Des éléments sont attribués à ce DataSet, impossible de supprimer.

en: This Display hasn't connected since updates have been made in the CMS. The below information will be updated when it has.
fr: Cet afficher ne s'est pas connecté depuis la dernière mise à jour effectuée sur le CMS. Les informations ci-dessous seront mises à jour lors de sa prochaine connexion.

en: This Layout has not been built yet
fr: Cette Mise en page n'a pas encore été créée

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
fr: Cette Mise en page est invalide et ne peut pas être planifiée.

en: This Layout is ready to play
fr: Cette Mise en page est prête à être utilisée

en: This Layout is very large, so we have disabled region drag and drop. You could enlarge the designer from the options menu or use Region Options to Manually Position your regions.
fr: Cette mise en page est très grande, nous avons donc désactivé le "Glisser-déposer "des régions. Vous pouvez agrandir le champ dans le menu d'options ou modifier manuellement les côtes dans les options de région de la région défini.

en: This Player is not configured or ready to receive push commands over XMR. Please contact your administrator.
fr: Ce Diffuseur n'est pas configuré ou prêt pour recevoir des commandes XMR. Contactez votre administrateur.

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: This assignment creates a circular reference
fr: Cette affectation crée une boucle d'affectation

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
fr: Cet afficheur n'a pas d'adresse matérielle (MAC), assurez-vous qu'il est en fonction.

en: This enables import / export of layouts.
fr: Active l'import/export des Mises en pages.

en: This enables us to get a list of time zones supported by the hosting server.
fr: Cela nous permet d'obtenir une liste des fuseaux horaires pris en charge par le serveur d'hébergement.

en: This form accepts files up to a maximum size of %s
fr: Ce formulaire accepte les fichiers ayant une taille maximale de %s

en: This function should not be called from install/.
fr: Cette fonction ne devrait pas être appelée depuis install/.

en: This is an old format layout, please consider upgrading using the options menu
fr: Ceci est un ancien format de mise en page, s'il vous plaît envisager la mise à niveau en utilisant le menu Options

en: This is the fully qualified URI of the site. e.g http://www.xibo.co.uk/
fr: Ceci est l'URL complet du site. e.g http://www.xibo.co.uk/

en: This layout is used as the global default and cannot be deleted
fr: Cette mise en page est utilisée par défaut et ne peut être supprimée

en: This layout will not be shown as there are higher priority layouts scheduled at this time
fr: Cette mise en page ne sera pas affichée car d'autres mises en page lui sont prioritaires sur cette période

en: This library item has been used somewhere in the system. You will only be allowed to delete it if you check this.
fr: Cet élément de la Médiathèque est actuellement utilisé par le système. Vous ne pourrez le supprimer que lorsque vous aurez changé cela.

en: This library item is in use.
fr: Cet élément de la Médiathèque est actuellement utilisé

en: This module is rendered on the Player which means the Player must have an internet connection.
fr: Ce module est préparé sur le Diffuseur, il doit donc avoir une connexion internet.

en: This sets which user authentication module is currently being used.
fr: Ceci définit quel module d'authentification de l'utilisateur est actuellement utilisé.

en: This user cannot be deleted as it has %d child items
fr: Cet utilisateur ne peut être supprimé tant qu'il a %d éléments

en: This widget is linked to Media in the Library which is also in use elsewhere. If this should be deleted then please do so from the Library page.
fr: Ce Widget est relié à la Médiathèque et est en cours d'utilisation. Veuillez le supprimer depuis la Médiathèque.

en: This widget is linked to Media in the Library. Check this option to also delete that Media.
fr: Ce Widget est également relié à la Médiathèque. Cochez cette case pour le supprimer également de la Médiathèque.

en: This will create a dump file of your database that you can restore later using the import functionality.
fr: Cela créera un fichier dépôt de votre base de données que vous pourrez restaurer plus tard en utilisant la fonction d'importation.

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the Layout being copied.
fr: Cela va dupliquer tous les médias qui sont actuellement affectés à la mise en page en cours de copie.

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Tidy Library
fr: Optimiser la Médiathèque

en: Tidy Logs
fr: Messages du journal des événements formatés

en: Tidy Stats
fr: Statistiques formatées

en: Tidying the Library will delete any temporary files. Are you sure you want to proceed?
fr: Réorganisé la librairie effacera les fichiers temporaires. Êtes-vous sûr(e) de vouloir continuer?

en: Tidying your Library will delete any media that is not currently in use.
fr: L'organisateur de la médiathèque effacera tous les médias qui ne sont pas utilisés.

en: Timezone
fr: Fuseau Horaire

en: Title
fr: Titre

en: To Date
fr: À ce jour

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Top
fr: Haut

en: Top Coordinate
fr: Coordonnée haute

en: Topic
fr: Sujet

en: Topic is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
fr: Le sujet est un champ obligatoire. Il doit comprendre entre 1 et 254 caractères.

en: Total Duration
fr: Durée totale

en: Total Duration (s)
fr: Durée totale (sec)

en: Traditional Chinese
fr: Chinois traditionnel

en: Transition Config Locked
fr: Configuration des transitions verrouillées

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: Truncate
fr: Tronquer

en: Truncate the Log
fr: Purger le journal des événements.

en: Turkish
fr: Turc

en: Turn ON full auditing and debugging.
fr: Activez le mode Débogage

en: Turn full auditing and debugging OFF.
fr: Désactivez le mode Débogage

en: Turn on the auditing information. Warning this will quickly fill up the log
fr: Active les information d'audit. Attention, cela va rapidement remplir le journal des événements.

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Unable to delete install/index.php. Please ensure the web server has permission to unlink this file and retry
fr: Impossible de supprimer "install/index.php". Veuillez vous assurer que le serveur web dispose des autorisation pour supprimer le lien du fichier et réessayer

en: Unable to find Tag %s
fr: Impossible de trouver le marqueur %s

en: Unable to generate schedule, unknown event
fr: Impossible de génération le Programme, évènement inconnu

en: Unable to open ZIP
fr: Impossible d'ouvrir le fichier ZIP

en: Unable to set the user details. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
fr: Impossible de définir les détails de l'utilisateur. Ceci est une erreur inattendue, s'il vous plaît contacter le support. Message d'erreur = [%s]

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
fr: Impossible d'écrire dans le fichier settings.php alors que cela était possible avant,  des paramètres ont été modifiés sur le serveur.

en: Unassigned Layouts from %s
fr: Mises en page non affectées à %s

en: Undo
fr: Annuler

en: Unexpected Error, please contact support.
fr: Erreur inattendue, veuillez contacter l'assistance.

en: Units
fr: Unités

en: Unknown Column
fr: Colonne inconnue

en: Unknown Display Status
fr: État d'affichage inconnu

en: Unknown Error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown Module Type
fr: Type de module inconnu

en: Unknown Permissions Level:
fr: Niveau de permission inconnu:

en: Unknown Request Type
fr: Requête de type inconnue

en: Unknown Source Type
fr: Source de type inconnu

en: Unknown Transition Type Requested
fr: Type de transition demandé inconnu

en: Unknown class %s
fr: Classe %s inconnue

en: Unknown transition type
fr: Type de transition inconnu

en: Unknown type %s
fr: Type inconnu %s

en: Untagged %s
fr: %s n'est plus taggé

en: Until
fr: Jusqu'à

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update Interval (mins)
fr: Intervalle de mise à jour (min)

en: Update Interval must be greater than or equal to 0
fr: L'intervalle de mise à jour doit être supérieure ou égale à 0

en: Update Window End Time
fr: Fin de la fenêtre de mise à jour.

en: Update Window Start Time
fr: Début de la fenêtre de mise à jour.

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
fr: Mettre à jour ce média dans toutes les mises en pages où il est utilisé?

en: Updated Preference
fr: Préférence mise à jour

en: Updated Preferences
fr: Préférences mises à jour

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Upgrade Finished
fr: Mise à jour terminée

en: Upgrade Layout
fr: Mise à niveau de la mise en page

en: Upgrade step already complete
fr: Mise à jour déjà effectuée

en: Upgraded %s
fr: %s mis à jour

en: Upload Backup
fr: Télécharger (envoyer) sauvegarde

en: Upload Layout
fr: Ajouter une Mise en page

en: Upload media
fr: Ajouter un média

en: Upper Row Limit
fr: Limite maximale de ligne

en: Upper limit must be higher than lower limit
fr: La limite supérieure doit être supérieure à la limite inférieure

en: Upscale?
fr: Agrandir ?

en: Use CEF as the Web Browser
fr: Utiliser CEF en tant que navigateur Web

en: Use CMS time?
fr: Utilisé l'heure du CMS ?

en: Use a SurfaceView for Video Rendering?
fr: Utiliser SurfaceView comme moteur de rendu vidéo ? (Android)

en: Use an existing database
fr: Utiliser une base de donnée existante

en: Use the Display Location
fr: Utilisez la localisation de l'afficheur.

en: Use the Global Timeout?
fr: Utiliser le délai d'attente global ?

en: Use the colour picker to select the background colour
fr: Utilisez le nuancier pour sélectionner la couleur de fond

en: Use the location configured on the display
fr: Utilisez la localisation configurée sur l'afficheur

en: User
fr: Utilisateur(s)

en: User Group
fr: Groupe d'utilisateurs

en: User Group Name cannot be empty.
fr: Le nom du groupe d'utilisateurs ne peut être vide

en: User Groups
fr: Groupes d'utilisateurs

en: User Logged Out.
fr: Utilisateur déconnecté

en: User Module
fr: Module utilisateur

en: User Name
fr: Utilisateur

en: User Type
fr: Groupe de l'utilisateur

en: User does not have permission for this homepage
fr: Utilisateurs n'ayant pas l'autorisation pour cette page d'accueil

en: User name must be between 1 and 50 characters.
fr: Le nom d'utilisateur doit être compris entre 1 et 50 caractères.

en: User not found
fr: Utilisateur non trouvé

en: Username or Password incorrect
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe incorrect

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
fr: Utilisation de "fwrite()" échouée a cause d'erreur

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
fr: La fonction "socket_sendto()" a échoué à cause de l'erreur

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
fr: Utilisation "socket_set_option()" echouée, a cause de :

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
fr: Utilisation de fsokopen() echouée, pas de permission

en: Valid Extensions
fr: Extensions valides

en: Validation
fr: Vérification

en: Value
fr: Valeur

en: Verified
fr: Vérifé

en: Verify
fr: Vérifier

en: Verify All
fr: Vérifier l'ensemble

en: Verify all modules have been installed correctly by reinstalling any module related files
fr: Vérifiez que tous les modules ont été correctement installés en réinstallant tous les fichiers de modules liés

en: Verify all modules have been installed correctly.
fr: Vérifier que tous les modules ont été correctement installés.

en: Version Code
fr: Code de version

en: Version Information
fr: Informations sur la version

en: Version set for %s
fr: Version de %s

en: Vertical Align
fr: Alignement vertical

en: Video
fr: Vidéo

en: Video Path
fr: Emplacement des vidéos

en: View
fr: Voir

en: View Columns
fr: Afficher les colonnes

en: View Data
fr: Afficher les données

en: View Library
fr: Voir Médiathèque

en: View Permission Only
fr: Lecture seule

en: View my authenticated applications
fr: Voir mes applications identifiées

en: Wake On LAN
fr: Réveil à distance

en: Wake On Lan
fr: Réveil par le réseau

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
fr: Le réveil à distance a échoué car aucune fonction n'est disponible pour transmettre la requête.

en: Wake on LAN
fr: Réveil par le réseau

en: Wake on LAN CIDR
fr: Réveil par le réseau CIDR

en: Wake on LAN SecureOn
fr: Réveil par le réseau SecureON

en: Wake on LAN Time
fr: Heure de réveil par le réseau

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
fr: Wake On Lan est actif, mais vous n'avez pas sélectionné d'heure pour réveiller l'affichage

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
fr: Le réveil par le réseau (Wake on LAN) requiert une configuration réseau spécifique pour la transmission du paquet magique (Magic Packet) jusqu'à l'afficheur

en: Wake on Lan sent for %s
fr: Wake on Lan envoyé à %s

en: We hope you like %appName% and have given you some suggestions below to get you started.
fr: Nous espérons que vous appréciez %appName%, voici quelques suggestions pour débuter.

en: We'd love to know you're running %theme_name%. If you're happy for us to collect anonymous statistics (version number, number of displays) then please leave the box ticked. Please un tick the box if your server does not have direct access to the internet.
fr: Nous adorons savoir que vous utilisez %theme_name%. Si vous souhaitez nous permettre de récupérer des statistiques de manière anonyme concernant votre installation (version, nombre d'afficheurs) veuillez laisser cochée cette case. Si votre serveur n'est pas directement relié à internet, décochez cette case

en: Weather Template
fr: Modèle météorologique

en: Web Page
fr: Page web

en: WebView Plugin State
fr: État du plugin WebView

en: Week
fr: Semaine

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Welcome to the %appName% CMS!
fr: Bienvenue sur %appName% CMS!

en: Welcome to the %appName% Upgrade
fr: Bienvenue dans la mise à jour %appName%/

en: Welcome to the %themeName% Installation
fr: Bienvenue dans l'assistant d'installation de %themeName%

en: West
fr: Ouest

en: What is the initial user group for this user?
fr: Quel est le groupe initial de cet utilisateur?

en: What is this users type?
fr: Quelle est le groupe de cet utilisateur ?

en: What plugin state should be used when starting a web view.
fr: Quel plugin doit être utilisé lors du démarrage d'un prévisualisation web ?

en: What transition should be applied when this item is finished?
fr: Quelle transition doit être appliquée lorsque cet élément est fini ?

en: What transition should be applied when this region is finished?
fr: Quelle transition devrait être utilisée quand cette région est terminée?

en: What type of display client is this profile intended for?
fr: A quel type de client d'affichage ce profil est-il destiné ?

en: What type of repeat is required?
fr: Quel type de répétition est nécessaire ?

en: When Enabled users will be able to add media using this module.
fr: Quand l'option est activée, les utilisateurs peuvent ajouter des éléments à la médiathèque en utilisant ce module.

en: When Preview is Enabled users will be able to see a preview in the layout designer.
fr: Quand la prévisualisation est activée, les utilisateurs peuvent avoir un aperçu lors de la conception de Mise en page.

en: When enabled the client will send the current layout to the CMS each time it changes. Warning: This is bandwidth intensive and should be disabled unless on a LAN.
fr: Si activé, le client enverra la mise en page courante au CMS chaque fois qu'elle changera. Attention : cette option est consommatrice de bande passante et doit être désactivée à moins d'être sur un réseau local.

en: When the device starts and Android finishes loading, should the client start up and come to the foreground?
fr: Au démarrage de l'appareil et avant la fin du chargement d'Android, le client peut il démarrer et venir au premier plan ?

en: Whether this column is a value or a formula
fr: Quelque soit cette colonne il s'agit d'une valeur ou d'une formule

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
fr: Mettre la Mise en page par défaut dans le cycle.

en: Which Calendar Type should the CMS use?
fr: Quel type de calendrier la CMS doit utiliser ?

en: Which key should activate the client information screen? A single character.
fr: Quelle touche doit activer l'écran d'informations du client ? Un seul caractère.

en: Which shell commands should the client execute?
fr: Quelles commandes shell devrait exécuter le client?

en: Widget
fr: Widget (Plugin)

en: Widget not found
fr: Widget introuvable

en: Widget not found at index %d
fr: Widget introuvable dans l'index %d

en: Width
fr: Largeur

en: Width must be greater than 0
fr: La largeur doit être plus grande que 0 (zéro)

en: Will rebuild all fonts in the CMS and generate new font files for the Players to download. Do this if there are problems showing fonts.
fr: Reconstruire les polices du CMS et regénérer les fichiers de polices pour le Diffuseur. A ne faire qu'en cas de soucis de rendu des polices.

en: Windows
fr: Fenêtres

en: Windows Command
fr: Commande Windows

en: With Selected
fr: Sélectionné(s)

en: Write access required for settings.php and install.php
fr: L'accès en écriture est requis pour settings.php et install.php

en: XMR Private Address
fr: Adresse privée XMR

en: XMR Public Address
fr: Adresse publique XMR

en: XMR address is not set
fr: L'adresse XMR n'est pas définit

en: Year
fr: Année

en: Yearly
fr: Annuel

en: Yes
fr: Oui

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
fr: Il existe déjà un groupe portant le nom « %s ». Veuillez en choisir un autre.

en: You already own a layout called '%s'. Please choose another name.
fr: Vous possédez déjà une Mise en page nommée '%s'. Merci de choisir un autre nom.

en: You cannot replace this media with an item of a different type
fr: Vous ne pouvez remplacer ce média avec un objet d'un autre type

en: You do not have permission to assign the provided Layout
fr: Vous n'êtes pas autorisé à attribuer cette Mise en page

en: You do not have permission to edit these permissions.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier ces autorisations

en: You do not have permission to edit this profile
fr: Vous n'avez pas la permission d'éditer ce profil

en: You do not have permission to use that dataset
fr: Avez-vous l'autorisation d'utiliser ce DataSet

en: You do not have permissions to delete this layout
fr: Vous n'avez pas les permissions pour supprimer cette Mise en page

en: You do not have permissions to edit this layout
fr: Vous n'avez pas les droits d'accès pour modifier cette Mise en page

en: You do not have permissions to use this media
fr: Vous n'êtes pas autorisé à utiliser ce média

en: You do not have permissions to view this layout
fr: Vous n'avez pas l'autorisation de visualiser cette Mise en page

en: You have exceeded your library quota
fr: Vous avez dépassé votre quota dans la Médiathèque

en: You have exceeded your maximum number of licensed displays. %d
fr: Vous avez dépassé le nombre maximum de licence d'afficheurs. %d

en: You have selected %layoutName% for export. A ZIP file will be downloaded which contains the layout, its widgets and media. It will also contain the structure for associated DataSets.
fr: Vous allez exporter %layoutName%. Une archive ZIP avec la mise en page, les widgets et médias va être téléchargée. Elle contient aussi la structure pour les Bases de données associées

en: You have selected a layout that you no longer have permission to use. Please reload the form.
fr: Vous avez sélectionné une Mise en page que vous n'êtes pas autorisé à utiliser. Veuillez recharger le formulaire.

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
fr: Vous avez sélectionné un support pour lequel vous ne disposez pas de permissions. Veuillez recharger le formulaire.

en: You must enter a command
fr: Vous devez entré une commande

en: You must enter a duration.
fr: Vous devez entrer une durée.

en: You must have allow_url_fopen = On in your PHP.ini file for RSS Feeds / Anonymous statistics gathering to function.
fr: Vous devez avoir "allow_url_fopen = On" dans votre fichier PHP.ini pour que les flux RSS et les statistiques anonymes fonctionnent.

en: You probably want to allow larger files to be uploaded than is currently available with your PHP configuration.
fr: Vous souhaitez probablement permettre des fichiers plus volumineux que ce que votre configuration PHP permet.

en: You should also manually take a backup of your library.
fr: Vous devez faire une sauvegarde manuelle de votre médiathèque

en: Your library is full. Library Limit: %s K
fr: Votre bibliothèque est pleine. Limite de la bibliothèque : %s K

en: Your password does not meet the required complexity
fr: Votre mot de passe ne correspond pas aux critères demandés

en: Your requested language %s could not be loaded.
fr: La langue demandée (%s) n'a pas pu être chargée.

en: ZIP
fr: Archive ZIP

en: ZeroMQ is required to send Player Actions. Please check your configuration.
fr: ZeroMQ est requis pour l'envoi de commandes. Veuillez vérifier votre configuration.

en: ZeroMQ is used to send messages to XMR which allows push communications with player
fr: ZeroMQ est utilisé pour envoyer des messages à XMR permettant la communication de type "push" avec le diffuseur.

en: [No longer supported in 1.8+ players!] CEF is Chrome Embedded and offers up to date web rendering. If unselected the default Internet Explorer control will be used. The Player software will need to be restarted after making this change.
fr: [Plus supporté dans la 1.8] CEF est Chrome Embedded et offre un rendu Web à jour. Si cette option n'est pas cochée, le contrôle par défaut d'Internet Explorer sera utilisé. Le logiciel du Diffuseur doit être redémarré après avoir effectué cette modification.

en: cURL extension is required for Twitter
fr: L'extension cURL est requis pour Twitter

en: cURL is used to fetch data from the Internet or Local Network
fr: cURL est utilisé pour récupérer des données depuis Internet ou le réseau local

en: contains
fr: contient

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: does not end with
fr: ne se termine pas par

en: does not equal
fr: est différent de

en: does not start with
fr: ne commence pas par

en: ends with
fr: se termine par

en: equals
fr: égal à

en: greater than
fr: plus grand que

en: he Category for this Help Link
fr: Catégorie pour ce lien d'aide

en: less than
fr: plus petit que

en: number of layouts
fr: nombre de mises en page

en: seconds
fr: secondes

en: starts with
fr: commence par
